מסע מהורהר בביאנלה לאדריכלות בונציה

ונציה, אוגוסט 2014.

השנה ביקרנו בביאנלה לארכיטקטורה בונציה יחד עם ידידנו ג', כלכלן איטלקי צעיר. זה היה ביקורו הראשון של ג' בביאנלה. אחרי שסיירנו בביתנים השונים שבגנים שטופי השמש, הוא עצר לרגע ושאל אותנו: "בשביל מה בעצם נועדה הביאנלה? להציג חידושים לארכיטקטים, או להציג את הארכיטקטורה לקהל הרחב?" אחרי אין ספור ביקורינו בתערוכות הביאנלה לאמנות ולארכיטקטורה בונציה, השאלה של ג' עוררה דיון מעניין. הקהל הרחב לא תמיד מבין מה הרעיונות שעומדים מאחורי הביתנים, שלעיתים דורשים קריאה מעמיקה של חומר רקע כתוב. בניגוד לאמנות, פה המסר אינו מיידי ודורש הבנה, עניין, והעמקה. אך האם הביאנלה נועדה להיות רק כנס בינלאומי של ארכיטקטים ועיתונאים? האם התערוכה רוצה להשפיע על הקהל הרחב, או על האדריכלים?

P1120187

P1120192

P1120243

עולם האדריכלות מעניין אותנו כיקום יצירתי המשיק לעולם האופנה. לעיתים תכופות אנו אומרות שהבגד הוא הבית הראשון של האדם, והרעיון הזה מניע אותנו בעיצוב הבגדים. אוצר הביאנלה הנוכחית, הארכיטקט המפורסם רם קולאהס, הזמין את המבקרים לחזור אל המרכיבים הבסיסים של המבנה כיחידת הבסיס של העיר ושל החיים האנושיים בכלל.  מרכיבים כמו דלת, חלון, קמין ומרפסת, נפרטים לפרטי פרטים, ומזמינים לדיון מעמיק שלא תמיד עונה על הציפיות. אך זו בעיה נפוצה של דיונים על "בסיס" ו"יסודות": בעינינו גם תערוכה על היסודות של האופנה, כמו רוכסנים, חוטים ובדי בטנה, היא אתגר עצום שאיש לא ניסה להתמודד איתו בגישה האמביציוזית המאפיינת את הביאנלה לארכיטקטורה.

P1120081

ההיסטוריה של החלונות, מיסודות הבנייה

 

 

יסודות האדריכלות: חלונות, דלתות,רצפה וגג.

יסודות האדריכלות: חלונות, דלתות,רצפה וגג.

 

P1120076

הדימוי "הבגד הוא ביתו הראשון של האדם", מנסה לשרטט את גבולות הדיון על הקשר בין הזהות של האדם לאסתטיקה, אתיקה, ולפרקטיקה של החיים. הבגדים שאנחנו לובשים מאפיינים את הסגנון שלנו, בחירת הבדים והמותגים היא בעלת חשיבות כלכלית וגם אקולוגית, והצורה הפרקטית של הבגדים משפיעה באופן ישיר על הנוחות שלנו. בעינינו יש הקבלה בין הקשר הזה, לבין הקשר בין האדם לביתו. כאן בונציה הרגשנו שהאדם בנה לעצמו בתים וערים כמקום חיים מעניין, תוסס, חוויתי ותרבותי, אבל, באותה נשימה, גם מסוכן, אלים, מוזנח, מכוער. התערוכה הציגה באומץ רב מבחר כישלונות ארכיטקטוניים כניסיונות שלא צלחו לבנות עולם טוב יותר.

P1120124

אוטופיה וכשלונות בביתן הבריטי

P1120127

בין הפרויקטים המעניינים כדאי לציין את הביתן הישראלי שהציג את המבנה הבעייתי של הערים הישראליות החסרות מרכז עירוני אמיתי וחי, וגם את התערוכה על איטליה בארסנל, בה הוצגו שורה ארוכה של כשלונות תכנוניים בערים שונות באיטליה. מזמן לא ראינו מפגן כנות ואומץ כזה בעולם האופנה, בו נהוג להציג תערוכות רטרוספקטיבה מפוארות החוגגות אך ורק הצלחות גלובליות אך לא נעצרות לחשוב על הכשלונות והמגבלות.

P1120108

מדפסת שמשרטטת בחול את מפת ישראל, בביתן הישראלי

P1120112

מפת ישראל מצוירת בחול

אך לא תמיד הוצגו הסיבות לכישלון. העיר היא יציר כפיו של  האדם, בה הוא חופשי לתכנן, לבנות ולחיות. אך התכנון העירוני לא יכול להיות מנותק מהסביבה, כמו שתכנון בגד אינו מנותק מהגוף. לכן היינו אולי מוסיפות אל האלמנטים הבסיסיים הטכניים שבהם התמקד קולהאוס את מרכיבי העיר האלמנטריים הזקוקים נואשות  להתייחסות מודרנית כמו האקלים, הצל, הכלכלה המקומית והבינלאומית, הסביבה הטבעית, התחבורה הציבורית, הפליטים, התושבים, האנרגיה, זיהום האוויר. כמו האופנה, שמשתנה במהירות הטרנד, כך גם האדריכלות משתנה באופן מהיר ואף סהרורי. כוכבים עולים ונעלמים במהירות, ומותירים אחריהם "מצבות" בדמות בניינים חסרי אחריות.

P1120136

טרנד המודרניזציה הסהרורי בוילה ארפל האגדית, מהסרט "הדוד שלי" של ז'קט טאטי

 

חזרנו יחד עם ג' אל תחנת הרכבת של ונציה. נסענו באמצעי התחבורה הציבורי הכמעט יחיד שמציעה העיר ונציה,  סירת הואפורטו העמוסה השטה באיטיות מהג'ארדיני אל אתרים אחרים בעיר. האם ונציה היא עיר? על פי אילו קריטריונים? מיעוט מדלדל של תושבים גר בונציה, ומתחבא ברובעים מרוחקים מאימת נחילי התיירים שממנו הוניציאנים מתקיימים באין מקורות פרנסה אחרים. ההתלהבות מיופיה של ונציה הפכה את העיר לדיסנילנד מטופח, עיר שנכבשה על ידי חניות מותגים בינלאומיים שדחקו את רגליהם של סוחרים עצמאיים קטנים ויצרנים מקומיים. זהו מחירו של המשחק הגלובלי, שעיקר את חיי העיר ונציה ממשמעות עצמאית. אולי רק פה, בעיר שאינה עיר, אפשר לחשוב על המשמעות של הארכיטקטורה ועל כשלונותיה.

P1120168

יאכטה ובילויים לגדות העיר ונציה

P1120039

צילומים: אילנה אפרתי, 2014.

2 תגובות ל-“מסע מהורהר בביאנלה לאדריכלות בונציה

  1. פינגבק: יומן מסע בעקב המגף   |·

  2. פינגבק: מסע בזמנים מעניינים | מסעות בגארדרובה·

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s