מסע לבן בגינתינו

איטליה 2023

השבוע שוטטנו בגינה שלנו כששלג רך ושקט ירד וכיסה את הצמחים במעטפת לבנה. זו חוויה יחודית לשאוף את האויר הקר הצלול וחריף ולתעד את יופיים של המרחבים הלבנים. המבט נדד אל עבר הנופים המוכרים שנראו לפתע שונים. האופק הרחוק נצבע בגוון חלבי ואטום ויצר מסגרת חדשה לנוף המוכר מקודם: תחילה פתיתי השלג התעופפו כמו נוצות עדינות באויר באי סדר עליז ויצרו מערבולות משתנות ומיד נמסו על הקרקע אבל אט אט נוצרה שכבה לבנה שכיסתה את כל הגן ושרטטה קוי מתאר חדשים ואלגנטים לענפי העצים העירומים.

במהלך השנים האחרונות אנו עדים להתמעטות השלג כתוצאה משינויי האקלים וההתחממות הגלובלית שיוצרת במקביל אירועי אקלים קיצוניים בהם שלגים יורדים באופן כמעט אלים בצורת סופות וירידת טמפרטורות מסיבית כמו שקרה השנה בארצות הברית, מאידך בהרי האלפים מתמעט השלג באופן המחייב סגירת אתרי סקי, ופגיעה בפרנסת איזורים שהתבססו על כלכלת תיירות חורף.

יש משמעות נוספת להתמעטות השלגים והיא היובש בנהרות באביב ובקיץ. זו תוצאה חמורה והשפעתה על חיי האזרחים והחקלאים אחרי החורף משמעותית ביותר כמו שכתבנו כאן על התייבשות נהר הפו.

אתרי סקי רבים הנהיגו עם השנים שימוש בתותחי שלג כדי להוסיף שלג מלאכותי למסלולים ולשמור על המשכיות תיירות החורף. כמו תמיד כאשר האדם מתערב בטבע התוצאות לא מאחרות להופיע, תותחי השלג שואבים מים ממקורות מים שאמורים להספיק לעונת הקיץ. בנוסף השלג המלאכותי כבד יותר ומשנה את האיזון הטבעי בהרים ויש לו תרומה גם לתופעות כמו מפולות שלג. תותחי השלג צורכים אנרגיה הגורמת לזיהום אויר, ומעוררים בכך מחשבות מעניינות ומטרידות על תעשיית חופשות הסקי הפופולריות ומשמעותה. השבוע, הנושא עלה שוב לדיון כשהעיר טרנטו כיסתה רחוב בשלג מלאכותי לטובת פסטיבל מקומי, שמקורו בתקופה בה העיר הייתה מכוסה כולה בשלג בחורף, עידן שנראה שחלף ללא שוב, ונותרו ממנו רק מסורות שפג תוקפן.

פתגם איטלקי עממי אומר “גשם רעב, שלג לחם”. החקלאים, מגדלי החיטה במישורים וכל מי שעובד את האדמה יודע שגשמים ממושכים מציפים את השדות כאשר האדמה הכבדה איננה מסוגלת לספוג יותר מים והגשם הופך אותה לביצה. כתוצאה מכך הזרעים שנזרעו בסתיו נרקבים והחיטה לא נובטת באביב.

השלג לעומת זאת הוא ברכה לאדמה, הוא נותר מונח במשך זמן ונמס באיטיות באופן המאפשר לכמות מים משמעותית לחלחל אל האדמה. השלג טוב גם למגדלי הגפנים על גבעות ומדרונות מאותה סיבה של חילחול איטי הנספג לעומת גשם הניגר במדרון ואיננו נספג באדמה. 

בנוסף על האסטתיקה היפה והחולפת שהשלג מעניק לנו יש לו יתרון חשוב אחר: כשפתיתי השלג מרחפים באויר הם לוכדים את חלקיקי הפחמן שנובעים מפליטות התעשייה, המכוניות והחיים האורבניים וכך השלג הופך למטהר האויר האולטימטיבי שהעניק לנו הטבע.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s