מסע עם פריחת השזיף

איטליה אפריל 2021

השבוע ציין העולם את יום כדור הארץ. יום אחד בשנה לא יעשה כמובן את ההבדל אבל יעודד אולי מודעות (כתבנו כאן) שתהפוך את היום הזה להרבה ימים, בתקווה ל- 365 ימים בשנה שבהם נשקיע מחשבה בפעולות היום יומיות ומשמעותן הבעיתית עבור הפלנטה שלנו.

השנה שחלפה הייתה שנה ייחודית בה רוב התוכניות שתכננו לא יצאו לפועל, נסיעות ומסעות בוטלו או נדחו למועד בלתי ידוע. למדנו באין ברירה שניתן לחיות ללא תוכניות, וגילינו שהעולם מחובר הרבה יותר ממה שדמיינו. מגיפות חוצות גבולות במהירות שהופכת חיסונים לפרווילגיה של מדינות עשירות. גם אם תושבי מדינה אחת יתחסנו לא בטוח ששגרת הנסיעות תחזור בקרוב, אם יתר המדינות נשרכות מאחור .

אזרחי העולם שנותרו מקורקעים גילו לפתע את היופי האיטי הקרוב לבית. את פריחת הדובדבן ביפן למשל השנה ראו והריחו רק יפנים כמו פעם טרום עידן תיירות ההמונים. התיירים הפוטנציאליים התרשמו באמצעות הטכנולוגיה מהמראות על המסך בבית, ואולי גם זה רעיון להקטנת נזקי התיירות, אפילו אם הרושם אינו משתווה לחווית המפגש הישיר עם הפריחה הוורודה. הפריחה המפורסמת הזו שמתועדת כבר אלפי שנים איפיינה בעבר את סוף אפריל. אך מדי שנה היא מקדימה והשנה הופיעה כבר בסוף מרץ. זה עוד פעמון מצלצל המתריע ששינויי האקלים ומשמעות ההתחממות הגלובלית כבר כאן איתנו עכשיו ולא בעוד שנים כמו שחששו תחילה.

הסטודיו שלנו בעיר סגור בפעם הראשונה כבר למעלה משנה ברצף. בגדים חדשים לא מעוצבים ולא נתפרים, אבל הרעיונות לא נעצרו. כל התחלה של רעיון חדש לעיצוב בגדים נוצר מתוך דחף ותשוקה לספר סיפור, ליצור יופי חדש ולשתף.

באביב 2021 רעיונות חדשים נולדו מתוך התחושה הייחודית שמעוררים רגעי הקסם המסיימים את החורף, במופע יופי קצר מועד.

בליל ירח מלא, ענפים חומים מתכסים לפתע בשפע של פריחה יפיפה המדיפה לעת בוקר רעננות של ריחות מבושמים המלווים בזימזום אינסופי של דבורים.

עצי השזיף בבוסתן שלנו הם ה“דוגמנים”. אילנה פרשה יריעות כותנה לבנה ובתנועות יד מהירות של המכחול הטבול בצבע כחול קובלט עמוק לכדה את צללית העץ הפורח על גבי הבד. הפעם הרעיון לאוסף בגדים חדש, כמו שמלת כותנה ארוכה, חצאית או אולי כותונת בעיצוב אילנה אפרתי נותר בגדר רעיון. זו סקיצה תאורטית שלא תהפוך לבגדים. ההחלטה הזו היא מחווה של ויתור ותזכורת לשנה החולפת בה העולם עצר. זה גם צילצול אזהרה לנזקים שתעשיית הבגדים המהירה ותאוות הצרכנות מביאים על העולם.

הצילומים של האוסף שלא היה יוותרו כתזכורת שהחזרה לשיגרה הנכספת לא יכולה להתקיים מפני שכל אחד מאיתנו חייב לעשות את השינוי המתבקש שהשנה הזו הביאה לתודעה שלנו ולייצר שיגרה חדשה ומתחשבת.

אפילוג

בשמונה באפריל פקד את איטליה גל קור אחרי ימים חמים עם טמפרטורות מעל לממוצע לעונה. לפתע צנחו הטמפרטורות בליל קרה למינוס שש מעלות ופריחת השזיף – כמו כל העצים הנשירים – נשרפה. השנה לא יהיו פירות בבוסתן שלנו, גם הם ישארו בגדר רעיון. 

ניתן להזמין הדפסים ממוספרים וחתומים מצילומי האוסף שלא היה ״פריחת השזיף״, לפרטים צרו קשר דרך האתר, בתגובות או במייל.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s