מסע אבסטרקטי בין אופנה לאמנות

לונדון, נובמבר 2018.

היחסים המורכבים בין אופנה ואמנות ממשיכים לאתגר את עולם התרבות. השבוע ביקרנו בתערוכה בגלריית סרפנטיין בלונדון שהעניקה מקום לסטודיו לעיצוב אופנה לחקור את היחסים האלה, בין הבגדים לאמנות, לעיצוב ולתרבות בכלל. התערוכה היא משהו בין יצירת אופנה עכשווית, מחשבה אבסטרקטית ומחקר היסטורי, ולכן לא קל לתפוש במבט ראשון את כל כוונות האוצרות, המעצבת בקה ליפסקומב והאמנית לוסי מקנזי. חלק אחד מוקדש למעיין חנות של המותג של אוצרות התערוכה, Atelier E.B ובה תלויה קולקציה של בגדים שמזכירים במידה רבה לבוש היפסטרי גנרי: סווטשירט מודפס, מכנסי משי בהירים, ז׳קט ספורטיבי, סריג גולף פשוט.

המבקרים בתערוכה מוזמנים למדוד את הבגדים ולקנות אותם בהזמנה מיוחדת. אך לצד החנות המעט בנאלית מוצג גם חלון ראווה של חנות בדיונית מן העידן הסובייטי, שמזכירה חנויות שעוד היו קיימות באלנבי ובדרום תל אביב בשנות ה-90. המלאכותיות המעט מגוחכת של התצוגה המסודרת בהקפדה, ובה בגדים תלויים בעזרת חוטים שקופים היוצרים צורות גיאומטריות דרמטיות, מגחכת את כל העיסוק במכירה ובשיווק אופנה, ומדגישה את פרק הזמן הקצר בו בגדים טרנדיים נותרים ׳אופנתיים׳, עד שהם הופכים לפיסת היסטוריה חסרת חן.

בהמשך, האוצרות ממשיכות לחקור נושאים משמעותיים בין אופנה לאמנות כמו המנקין, בובת התצוגה (שהייתה עליה תערוכה מאוד מוצלחת בקיימברידג׳ עליה כתבנו כאן). האוצרות ביקשו מיוצרים רב תחומיים ליצור בובת תצוגה אלטרנטיביות להציג את ה׳קולקציה החדשה׳ של המותג שלהן, והיצירות אכן נראות יוצאות דופן בהשוואה למקובל באופנה המסחרית, אף שלא שוברות מוסכמות מהותיות.

לסיום, האוצרות התמקדו בהיבטים פוליטיים של האופנה, בכמה הקשרים גיאוגרפיים והיסטוריים: היריד הבינלאומי בבריסל בתחילת המאה ה-20, ביגוד מאפריקה הקולוניאלית, ופרסומות ובגדים מרוסיה הסובייטית, שמתגלה כחברה צרכנית פעילה בה האופנה משמשת ליצירת זהות מובחנת.

כאן התערוכה ה׳אלטרנטיבית׳ והחדשנית בולטת באופייה האבסטרקטי ביחס לתערוכות דומות המוצגות במוזיאון ויקטוריה ואלברט, בו המבקר זוכה להסברים מוקפדים ומלומדים המלווים כל מוצג. פה, המבקר נשאר לחשוב עם עצמו על משמעות הדברים, ואולי יש בכך יתרון לפיתוח הדמיון והמחשבה הביקורתית. משמעות האופנה היא עדיין בעיני המתבונן, והתערוכה הזו מזמינה לעצור, לחשוב ולנסות להפיק משמעות מתוך מפגשים היסטוריים ומודרניים בין יוצרי אופנה ואמנות, בעולם הצריכה המודרני.

התערוכה מוצגת בגלריית הסרפנטיין בלונדון עד 6 לינואר.

אוצרות התערוכה, בקה ליפסקומב ולוסי מקנזי.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s