מסע בג'ינס

מילאנו, אפריל 2017.

במאה השנים האחרונות, עליית הגלובליזציה והתחזקות המסחר הבינלאומי הובילו לשינויים מפליגים בעולם האופנה. לא צריך להיות מומחה כדי לזהות את הנטייה העולמית לסטנדרטיזציה של הלבוש. המכנה המשותף הברור ביותר בין נערה תל אביבית, קשישה מאיידהו, פליט סורי בחופי איטליה ופועל יפני הוא מכנסי הג'ינס שכולם לובשים. אולי הם לא לובשים אותו מותג, אותה גזרה ואותו דגם של ג'ינס, אבל הקונצפט זהה. אף אחד לא מופתע מכך שברחבי העולם, כולם לובשים אותם מכנסיים.

בעידן הגלובליזציה, בגדים הם לא רק כלי לביטוי של האינדיבידואליזם הייחודי של כל אדם, אלא גם (ואולי בעיקר) הם אלמנט מאחד. אחת התוצאות של הסטנדרטיזציה של הלבוש היא מחיקת השונות התרבותית בין עמים, קהילות ומסורות ברחבי העולם.

לרוב, אנחנו רואות את המגמה הזו באור שלילי, כאובדן העושר התרבותי של האופנה הייחודית לתרבות ולמקום מסוימים. אך מיצג שראינו בשבוע העיצוב במילאנו דווקא הציג פרשנות שונה לאופנה האחידה הגלובלית. מכנסי ג'ינס הפכו לאלמנט ארכיטקטוני אוניברסלי ומינימליסטי ששימש לבניית גג מעל חצר בנין נאו קלאסי במרכז מילאנו. המכנסיים איבדו את הפונקציונליות שלהם כבגד המכסה גוף אחד, והפכו ליחידת בסיס במבנה מורכב שמגן על גופי אנשים רבים מפני השמש.

המיצב, בפאלאצו ליטה במרכז העיר, עוצב על ידי סטודיו Diller Scofidio + Renfro מניו יורק, כמחשבה על חלל וגג. חופת המכנסיים בנויה משלוש מאות מכנסי ג'ינס, שתורגמו מעולם האופנה לעולם הארכיטקטורה והפכו ליחידה עיצובית במתחם האורבני. המכנסים המחוברים הם אנונימיים – לא ידוע שם המותג והיצרן. אך כמכלול, יש להם כוח לשנות את הסביבה העירונית בחצר המבנה האלגנטי.


המיצב במילאנו מוכיח שגם לסטנדרטיזציה יש יתרונות, אם משתמשים בה באופן חכם. שם המיצב, ‘linking minds’, מציע לחבר בין אנשים, רעיונות ומוצרים ברחבי העולם דרך מוצרי צריכה סטנדרטים וגלובליים, כמו מכנסי ג'ינס. בזכות הזמינות והעלות הנמוכה, מכנסי ג'ינס הם חומר גלם אידאלי אפילו לבניה קלה. השאלה היחידה שלא נשאלה, ושאנחנו חושבות שחשוב להעלות, היא מי מיצר את המכנסים ובאילו תנאים. האם הג'ינס הזולים והנפוצים גבו מחיר יקר של ניצול מתושבי העולם השלישי? האם חלום המדים העולמיים שהתגשם למעשה במכנסי הג'ינס הביא גם לתוצאה הלא רצויה של משטר ייצור נצלני, גזלני וחסר רחמים? השאלות האלה נותרו ללא מענה, תחת חופת הג'ינס היפה בפלאצו ליטה במילאנו.

צילום  אילנה אפרתי אפריל 2017

תגובה אחת ל-“מסע בג'ינס

  1. פינגבק: מסע שנתי – שבע שנים למסעות בגארדרובה | מסעות בגארדרובה·

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s