מסע במיניאטורות הצבעוניות

קיימברידג', דצמבר 2016.

צבע הוא חוויה אופטית. אנחנו רואים צבעים במרחב בין העולם שסביבנו, העין והמוח. באמנות ובאופנה, הצבע הוא חלק משמעותי מהיצירתיות והיצירה. באירופה של ימי הביניים והעת החדשה, הצבע היה סמל למעמדו של האדם ביחס לחברה וביחס ליקום. בחפצי היומיום, ביצירות אמנות, ובעולם התרבות, הצבעים סימלו רעיונות, זהות, השתייכות חברתית, וטעם אישי. במוזיאון פיצוויליאם בקיימברידג מוצגת עתה תערוכה מרתקת על מקומם של הצבעים בספרים אירופאיים מימי הביניים ומתקופת הרנסנס. כיום אנחנו רגילים לספרים שבהם יש רק טקסט, האות השחורה על גבי הדף הלבן. אך התערוכה מראה את החשיבות של האיורים להבנת המשמעויות הסמליות של הטקסט, ואת הקשר ההדוק בין האיור לכתוב. תהליכי השימור החדשים והמצאות טכנולוגיות ומדעיות איפשרו לאוצרי התערוכה לשחזר את הצבעים העזים שאיפיינו את כתבי היד העתיקים האיטלקים והצרפתיים הגרמניים והפלמיים, ולשחזר את עולם הסמליות, הרעיונות, והזהות של המאיירים והקוראים.

Title/s: Primer Maker/s: Master of Antoine de Roche (illuminator) Physical description: parchment, v + 10 (paginated 1-15) + v ff., 12 long lines ruled in red ink Contents: Latin alphabet (f.2r), Pater Noster (f.2r-v), Ave Maria (ff.2v-3r), Creed (ff.3r-4r), Grace before and after meal (f.4r-v), prayers (ff.4v-7v) Decoration: miniatures 2 full-page, 36 smaller; ornamental initials illuminated in blue or red on gold background with floral decoration; identical line-fillers; borders with architectural frames, birds, animals, flowers and vines, mottoes and captions Production Notes: The Master of Antoine de Roche has been identified with Guido Mazzoni of Modena (Konig, Guemadeuc Stundenbuch) Date: circa 1510 Associations: commissioner: Anne of Brittany (1477-1514), original owner: Claude of Brittany (1499-1524)

Primer, Master of Antoine de Roche 
Date: circa 1510

Ms 36-1950

colour_3_3

Epistle Lectionary. Eburnant (artist). Illuminated manuscript. Circa 960-980 A.D. Frankish Kingdom, Reichenau.

Epistle Lectionary. Eburnant (artist). Illuminated manuscript. Circa 960-980 A.D. Frankish Kingdom, Reichenau.

colour_7_3

colour_9_1

הספרים המוצגים בתערוכה היו חפצי אמנות ותרבות יקרי ערך. בימים בהם מעטים יכלו לקרוא, רק מעטי מעט יכלו להרשות לעצמם ספרים מעוטרים בציורי מיניאטורות צבעוניים ומרשימים. האיורים היו חלק בלתי נפרד מהספרים: התוכן היה חשוב, אך הצורה הייתה חשובה אף יותר. המיניאטורות המצוירות העניקו משמעות חדשה לספרים, מעבר לאיור התוכן. בגלל העלות הגבוהה של האיורים, שנועדו 'להאיר' את הטקסט, רוב הספרים המאויירים היו ספרי קודש: סיפורי התנ"ך, הברית החדשה, תהילים, סידורי תפילה, שירי מקהלה. חלק מהספרים המאויירים הגיעו מפרס ומטורקיה, ותיארו את חיי הסולטן והשליט.

MS_1_1960

Dedication of the Temple of Solomon Miniature from the Egmond Breviary Northern Netherlands, Utrecht, c.1435-1440

colour_13_2

דוד המלך בציור מיניאטורה של האות B מכתב יד מהעיר בולוניה באיטליה.

colour_13_6

The Three Living and the Three Dead Book of Hours Western France, c.1490-1510

אך היו גם ספרים אחרים, שסיפרו שירה, ומעשיות, וסיפורי אבירים. לעיתים האיורים קישטו את האות הראשונה בדף, ומילאו את חלל הדף בציורים מורכבים וססגוניים. חלק מהספרים היו בעלי תוכן דתי וקדוש, והאיורים בהם תיארו סצנות מהתנ"ך, את אדם וחווה, ישו ומריה, דוד וגוליית, את העלייה לירושלים, את גן העדן. אך איורים אחרים הראו את עולם הטבע והחברה של התקופה. הצבעים העזים נתנו חיים חדשים לצמחים, לפרחים ולעצים שהקיפו את המאיירים. גם הבגדים המתוארים בציורים היו צבועים בגוונים עזים, בוהקים, ומלאי חיים.

Cutting from a choir book. Historiated initial O. Christ's entry into Jerusalem. Venetian, attributed to Christoforo Cortese Early 15th C Vellum, 23.2 x 17 cm

Cutting from a choir book. Historiated initial O. Christ's entry into Jerusalem.
Venetian, attributed to Christoforo Cortese
Early 15th C
Vellum, 23.2 x 17 cm

colour_14_5

The Soul holding her heart René of Anjou, Le Mortifiement de vaine plaisance Flanders, Hesdin, c.1470-1475 ARTIST: Loyset Liédet (c.1420-1479)

colour_14_4

בעלי המלאכה שאיירו את הספרים היו מומחים בתחומם, מכל רחבי אירופה. הם השתמשו במינרלים יקרים כדי להפיק את הצבעים העזים של הציורים שלהם. זו הייתה משימה קשה במיוחד: ידע מדעי בכימיה ובפיזיקה נדרש כדי ליצור צבעים שלא יעלמו וידהו עם הזמן. בעזרת עופרת הם הפיקו גווני אדום, צהוב ולבן, מפחם הפיקו שחור, ומפיגמנט של נחושת הפיקו ירוק עז, הכחול הופק ממינרל לאפיס לזולי, שהגיע לאירופה מאפגניסטן. הפיגמנטים היו יקרים מאוד, וקשים להפקה ולשימוש. אבל גם עלי זהב בוהקים קישטו את הדפים, לצד צבעים אורגניים בגווני אדום, חום, צהוב וורוד. חלמון צהוב נתן לציורים ברק מיוחד, שנשאר חי עם השנים.

lluminated manuscript. Psalter. William de Brailes (French). 7 surviving leaves from a psalter completed in Oxford, England, ca. 1240. Titles: Fall of the Rebel Angels, Scenes from Adam, Eve, Cain and Abel, Last Judgement, Wheel of Fortune, Christ and David, and Tree of Jesse.

lluminated manuscript. Psalter. William de Brailes (French). 7 surviving leaves from a psalter completed in Oxford, England, ca. 1240. Titles: Fall of the Rebel Angels, Scenes from Adam, Eve, Cain and Abel, Last Judgement, Wheel of Fortune, Christ and David, and Tree of Jesse.

Model book of initials. Italian, c.1200. An exercise book, presumably intended for the use in the training of scribes and illuminators Vellum, 232 x 150 mm

Initials C and O Model book Italy, Tuscany, probably Florence, c.1150-1175

Haft Paykar (The Seven Beauties, 1197). Also called Bahram-Nama. Nizami Ganjavi (Persian, 1141 to 1209). Sixteenth century edition.

Haft Paykar (The Seven Beauties, 1197). Also called Bahram-Nama. Nizami Ganjavi (Persian, 1141 to 1209). Sixteenth century edition.

בעידן שלפני הדפוס, ולפני שהמוזיאונים הפכו את יצירות האמנות זמינות לקהל הרחב, הספרים המאויירים היו יצירת אמנות חשובה שמילאה את הספריות של עשירי אירופה. בעזרת עבודת שימור משמעותית, הצבעים החזקים של האיורים חזרו אל הספרים, ומילאו אותם בחיים חדשים. למשל, עכשיו אפשר לראות שוב את גווני העור של הדמויות המצויירות, בין לבן חיוור, לירקרק בהיר, וורוד חי. הגוונים השונים של העור היו בעלי משמעות: גוון העור של הדמויות החיוביות היה ורדרד ואילו ה'רשעים' צוירו בגוון ירקרק יותר. עכשיו, עם השימור הצבעוני, הסמליות של הציורים שבה לחיים. גם הגוונים של השמלות, בין כחול, ירוק, וסגול, הראו על המעמד החברתי והמוסרי של הדמויות. המצאת הדפוס, הצילום והאינטרנט הדירה את האיור ממקומו המרכזי כאמנות ואומנות. התערוכה בקיימברידג' מראה את עושר עולמם הסימלי והתרבותי של המאיירים, שכל מטרתם הייתה רק לקשט, לעטר וללוות את הטקסט הכתוב. אך אחרי מאות שנים, נראה שהעושר הויזואלי של האיורים קיבל משמעות עצמאית, הרבה מעבר לספרים שהם קישטו. המבט שלנו היום בציוריי המינייאטרות המורכבות והעשירות בצבעים, מעלה באופן טבעי את ההשוואה בין ההישגים האנושים בעידן מוגבל טכנית לעומת היכולות בעידן ההישגים הטכניים העכשווים.הטכנולוגיה עוזרת לשמר את הישגי האמנות של העבר, אך האם היא מסייעת גם לייצר אמנות חדשה ומרהיבה?

Giovan Battista da Udine, The Adoration of the Magi from the Antiphonal of San Marco, Venice, c. 1567-1572

Giovan Battista da Udine, The Adoration of the Magi from the Antiphonal of San Marco, Venice, c. 1567-1572

MS_McClean_21_ff_64v_65r

 

תגובה אחת ל-“מסע במיניאטורות הצבעוניות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s