מסע שנתי – ארבע שנים למסעות בגארדרובה

אמר מי שאמר, שלבוש מושלם מעניק סיפוק ששום דת אינה יכולה לתת.

הארי מתיוס, סיגריות, 1987.

עוד שנה חלפה, ו"מסעות בגארדרובה"  חוגג ארבע שנים של כתיבה, גילויים ועיצוב. בעינינו, כתיבת הפוסט השבועי היא הזדמנות לחזור להתרגשות של היציאה למסע, לגלות מחדש את הנופים והדימויים היפים שראינו בדרך וגם כמובן לחלוק את כל זה איתכם הקוראים. אך מעל הכל, הכתיבה בבלוג היא הנאה. גם בעינינו, כמו בעיניו של הסופר האמריקאי הארי מתיוס (שהיה בעלה הראשון של ניקי דה סן פאל עליה כתבנו כאן), לבוש מושלם מעניק סיפוק אינטלקטואלי ומיסטי. אבל יחד עם מלאכת הלבוש וההתלבשות, גם הכתיבה על אופנה, עיצוב ובגדים מעניקה סיפוק מיוחד. המחשבה והכתיבה מחדדות בעינינו את הרעיונות החשובים שמאחורי העיצוב, ומעניקות ללבוש שלנו משמעות מעבר ליופי ולנוחות.

גם השנה כתבנו 50 פוסטים שבועיים שהרחיבו את היריעה ודנו בהיבטים השונים של עיצוב אופנה, טקסטיל ולבוש. בעינינו, ההשראה לעיצוב נובעת לא רק מחומרי הגלם האיכותיים, מהטבע או מהנוף התל אביבי האורבני (למרות שכל אלה משחקים תפקיד חשוב). ההשראה נובעת מחשיבה ומביקורת, מדיון מעמיק יותר בהיבטים החברתיים והתרבותיים של היצירה, העיצוב והאופנה. הבלוג נתן לנו במה לחלוק את תהליכי המחשבה שלנו עם הקוראים, ולשתף אתכם בנושאים הקרובים לליבנו: אקולוגיה, זכויות עובדים, היסטוריה ותרבות, קוסמופוליטיות ופלורליזם. אולי הבגד התלוי על הקולב בסטודיו לא מסגיר את הסיפורים שעומדים מאחוריו. לשם כך נועד הבלוג: לחשוף את הרעיונות שלנו, ולעודד דיון על אופנה מעבר לשאלה הנצחית "הבגד הזה יפה עלי?"

P1180925

אנחנו ב"מסעות" רוצות לגשר בין התיאוריה למציאות היומיומית. יוצרים אמיתיים מונעים מתשוקה ליצור, לשתף ולהשפיע גם ללא רווח כלכלי. אך בשיטה הקפיטליסטית העכשווית שמאיצה את הרצון לרווחים מהירים ומשמעותיים באופן חזירי ושיטחי, אין מקום ליצירה אמיתית. חברת הצריכה המסחרית בה אנו חיים נשלטת על ידי תאגידים גלובליים ללא ערכים הומניים. זו חברה שאינה מעריכה אנשים שלא ״עושים״ כסף. אחד הרעיונות לכתיבה הוא הרצון לתרום לשינויי השיח המקומי על אופנה, ולהפוך אותו לשיח הומני ותרבותי, פחות ממוסחר ויחצ"ני.

אחת השאלות שמפנים אלינו דרך קבע היא "אז מה יוצא לכן מזה …?" אותה שאלה נשאלים לעיתים קרובות סטודנטים למדעי הרוח. אך גם יוצרים שהולכים בעקבות תשוקתם ולא בעקבות הרווח. בעינינו התשובה נעוצה בבחירה אישית. כמעצבת אילנה הייתה רוצה שבגדיה יהיו חלק מהארון של נשים רבות. אך מהכרות רבת שנים עם עולם האופנה הישראלי, נראה שרוב האנשים מעדיפים בגדים פשוטים, תפורים מחומרי גלם דלים המיועדים לשרוד עונה או שתיים. הטרנד והאופנה החולפת מושכים יותר מאיכות גבוהה. זהו שינוי תרבותי משמעותי, שקרה בעשורים האחרונים, כתוצאה מהשפעתם (המניפולטיבית לעיתים) של תאגידים ששחקו את חוש הביקורת של הצרכנים הצעירים. חשוב לנו להשפיע על דור חדש של צרכנים ולהזמין אותם להעדיף איכות על כמות.

לכן לפני כעשור אילנה צימצמה את הפעילות המסחרית של המותג שלה. היא פינתה זמן לחיים איטיים יותר בטבע, לפעילות יצירתית, לחשיבה, כתיבה ולמסעות בעולם. בעקבות השינוי הזה מצאנו פנאי לכתוב את המאמרים השבועיים שלנו פה.

במקביל לשינויים בעולם האופנה והעיצוב, התערער גם מעמד העיתונות האיכותית ונעלמה ההפרדה בין ביקורת עיתונאית ליחסי ציבור. ב״מסעות״ אנו מקפידות על סיקור מקורי בלבד, ללא ארוחות חינם, יחסי ציבור או מתנות.

אנו גאות בפרויקט הקטן שלנו, נהנות לכתוב לכם מדי שבוע ומאמינות שכל שינוי מתחיל ברעיון. כל אחד יכול להשפיע.

תודה לעשרות אלפי הקוראים שקראו והגיבו. אל תהססו להגיב! השמיעו את קולכם ותראו שהעולם יהיה יותר טוב בשנה הבאה!

צילומים בבית המלאכה ובמדידות בסטודיו: אילנה אפרתי 2014.

12 תגובות ל-“מסע שנתי – ארבע שנים למסעות בגארדרובה

 1. לאילנה וד"ר אור רוזנבוים שלום,
  אכן "לבוש מושלם מעניק סיפוק אינטלקטואלי ומיסטי". אך מי הם בני האלים שזכו להכיר אותו? אני מגיבה לרשומה (פוסט) הזה, בלב הולם. כנראה שאינכן מודעות כלל לנפש הנכספת, הכמהה למגע באריג עדין ומאוורר, למראה אריג טבעי ויפיפה ולמלבוש המרהיב בפשטותו אך מצליף בשוט בלב הכמהה (והנכזב) למראה גיזרה מדוייקת ומושקעת ותפירה אוהבת – על גופו של מישהו – שאינו ראוי לו יותר ממני. באמת שכנראה אינכן מודעות; כמה השראה יכולה לשאוב שכבת השמנת מהמקום הכי נרפש ובלוי, אך טבעי ומקורי, בעוד המקום הנרפש והבלוי אינו יכול להתחבר ולדאות על כנפי צעיפי היופי הקלילים, השקפקפים, הפשוטים עד כלות, שמספקת שכבת השמנת (כלומר, לשאוב השראה) ובמילים אחרות; בנות! רדו אל העם. אתן מדברות אל שכבה צרה, עשירה ואטומה וכמות התגובות משקפת את האליטיסטיות שלכן (וזו לא מחמאה, זו תובנה).
  צר לי, עם כל ההערכה אליכן, ולעבודתכן, להיות בלתי מרוצה. מירב האיחולים לשנה הבאה שתהא מוצלחת ומהממת..

  אהבתי

  • מיכל, תודה על התגובה.
   הינו שמחות לרדת, כמו שאת מבקשת, או אולי במילים אחרות, שה״עם״ יעלה.
   לפי דבריך נראה שארבע השנים ומאתיים פוסטים לא הספיקו,
   אבל אנחנו לא חושבות שאנחנו כותבות לשכבה אליטיסטית (למעשה, אנחנו יודעות שלא). בכל אופן, התגובה שלך מאתגרת אותנו לארבע השנים הבאות.
   בנוגע לבגדים, נראה שבזמנים המודרניים עדיין לא הומצא הפטנט המאפשר לספק מוצר איכות תפור בתפירת עילית במדינה מערבית כמו ישראל שעולה בזול.
   נשמח לשמוע אם יש לך רעיון!
   בנתיים אנחנו ממליצות לקנות מעט מוצרים ולהשתמש בהם הרבה זמן, זה גם עולה פחות גם מזהם פחות את הסביבה וגם תומך במעצבים ויצרנים קטנים ומקומים מול תאגידים דורסניים.
   לסיכום, נדמה לנו שמה שכתבת על ההשראה, שלא יכולה "לדבר" אל מי שהממון לא בכיסו, מבטא גישה הרבה יותר אליטיסטית משלנו.
   בכל אופן, תודה רבה על התגובה!

   אהבתי

 2. זה נכון,היצירות שלך אילנה,מתאימות רק לשכבה מצומצמת באוכלוסיה.אך יחד עם זאת ,עבודתך המוקפדת והאיכותית מהווה מגדלור המציין את העיון אליו יש לשאוף,מודל ממנו יש ללמוד.אני מקוה שיהיו רבים יותר שילכו בדרכך.
  תודה רבה על המקום המיוחד שלכן ,ותודה על הרשומות הפותחות לי את השבוע.

  אהבתי

 3. מסכימה עם כל מילה של מיכל בראל. אני מאד אוהבת את העיצובים של אילנה אך ידי לא משגת כי המחירים בשמיים וחבל…אז כמו שכותבת מיכל ״רדו אל העם״ כדי שקהל יותר רחב יוכל לקנות את המוצרים שלכם ולא רק אליטת הכסף…יום טוב

  אהבתי

  • תודה אילנה, כמו שכתבנו גם למיכל, אם את מכירה פטנט לייצר בגדים באיכות גבוהה בישראל, ושמחירם יהיה זול, נשמח לשמוע! בינתיים, אנחנו ממשיכות לכתוב ולעבוד.

   אהבתי

 4. שתהיה לכן השנה הבאה מלאת השראה ויצירה!
  שתמצאו את הדרך אל "העם" ושתמצא "העם" את הדרך אליכן.
  רציתי להסב את תשומת ליבכן אל שני אתרים שבהם נתקלתי הבקר.
  האחד:
  http://threads.srithreads.com/ גלריה שעוסקת בהיסטוריה של בדים יפנים עתיקים.
  והשני:
  http://www.mude.pt/ מוזיאון לאופנה בליסבון.
  שניהם נראו לי מעניינים מאד. ודאי אתן מכירות, ובכל זאת.
  אל שני האתרים הגעתי דרך הבלוג הנהדר של האמנית אן ווד:
  http://www.annwoodhandmade.com/so-long-2014/
  סתם חשבתי שתאהבו.
  :)) תמי

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s