מסע אל בתים ובגדים של מנהיגים

בגד הוא כמו בית. אנו חיים בתוכו, אנו בוחרים בו לפי הטעם והיכולת שלנו. הבגד, כמו הבית, משקף את האופן בו אנו רוצים לחיות את חיינו, ומספק חלון אל הדעות והערכים המאירים את דרכינו.

כיום מגדלי יוקרה או וילות מפוארות נראים לנו כמרחב המחייה הטבעי של הפוליטיקאים. לעומת זאת, צניעותו של בן גוריון הפכה כמעט למיתוס פוליטי, וחייו אי שם במדבר היו סמל אישי ולאומי. אנחנו מכירים את מורשת הענווה של המנהיג שעמד על הראש בים, אכל לבן ופירות, ובערוב ימיו פרש לצריף דל בשדה בוקר. כולנו נהנים לחזור ולספר עד כמה מנהגיו היו שונים מאלו של הפוליטיקאים כיום, עם הסיגר העולה באש בכיס חליפתם, ועם הפסנתרים המתנגנים בדירות הפאר שלהם בבניינים נישאים מעל העם. בהנחה שבחירותיהם האסתטיות של הפוליטיקאים מלמדות גם על טעם אישי ולא רק על יחס לדעת הקהל, מה הקשר בין האסתטיקה למוסר? האם אורח חיים ראוותני של אישי ציבור בהכרח מלמד על חוסר התחשבות במי שידו אינו משגת? לדעתנו, יש קשר הדוק בין בחירות 'עיצוביות' ובחירות מוסריות.

לעיתים קרובות, בן גוריון בחר ללבוש באטלדרס ולא חליפה רשמית. כמנהיג סוציאליסטי בארץ ישראל הוא מצא לנכון להעדיף בגדי חאקי, בין מדי צבא למדי פועלים, על פני החליפה העסקית, הבורגנית, המקובלת בארצות המערב. דמותו מזוהה גם עם החולצה הלבנה שצווארונה הרחב מונח מעל לדש הז'קט הכחול. למרות שלעיתים בן גוריון לבש חליפה, לרוב חליפת שלושה חלקים שחורה עם פס סיכה, המראה ה'בן גוריוני' הטיפוסי נותר קשור לסגנון הפחות מחויט, ללבוש פועלים ולבגדי חאקי. אין ספק שבן גוריון בעצמו ראה בבגדים שלבש כהצהרת כוונות ערכית. לבושו, וגם ביתו, שידרו צניעות, תכליתיות, פשטות וחריצות.

ביקור בביתו של בן גוריון בשדרה הקרויה על שמו בתל אביב מאפשר הצצה מעניינת אל ההעדפות העיצוביות של זוג אנשים שהשפעתם על המדינה הייתה עצומה. הסגנון השולט בבית, שלא השתנה מיום שבעליו עזבו אותו, מדגים את סדרי העדיפויות המוסריים של האנשים שגרו בו. הצבעים פשוטים, הרהיטים תכליתיים. הבדים נראים תוצרת מפעלי הארץ הצעירים. והחדר המרשים ביותר בבית הוא הספריה, בה רבבות ספרים מקוטלגים ומסודרים למשעי, בכולם קראו ועיינו.

תגובה אחת ל-“מסע אל בתים ובגדים של מנהיגים

 1. התאור של בן גוריון מאוד מדבר אלי
  הוא גר בבית פשוט ברחוב אוסישקין בירושלים שבו נולדתי , והנשיא בן צבי גר בצריף קטן שני רחובות משם.
  הצניעות היתה טבעית וברורה, והגעגוע לפשטות הזאת הוא עצום.
  אני מאוד ממליץ לך לראות את ההצגה שרצה עכשיו בקאמרי של א.ב. יהושע
  על בן גוריון וז'בוטינקי "הילכו שניים יחדיו"
  זה קישור שמתאר את ההצגה
  http://www.mouse.co.il/CM.articles_item,411,209,68483,.aspx

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s