מסע מהורהר אל אופנה ובגדים

המושג ׳אופנה׳ הפך מזמן לחלק משגרת היומיום. בין כתבות בעיתונים ובטלויזיה, חנויות ופרסומות, נדמה שאופנה היא שם נרדף לכל מה שאנחנו לובשים, או שאנחנו אמורים ללבוש כדי להראות מעודכנים, לפי הטרנד האחרון. אולם, מבט חד יותר על משמעות המושג מגלה שבין ׳אופנה׳ ו׳בגדים׳ אין חפיפה מוחלטת, ואולי כדאי לעצור לרגע ולעמוד על ההבדלים בין השניים.

אופנה מתארת את האופן בו נהוג להתלבש במקום מסוים ובזמן מוגדר, ולכן אין ספק שהמושג מקבל את משמעותו מהקשר בין הלובש לבין החברה בה הוא או היא חיים. האופנה, כפי שהסביר כבר חוקר התרבות הצרפתי רולאן בארת׳, היא שפת תקשורת בה הבגדים משמשים לסמן באופן ויזואלי את המסר שהלובש רוצה להעביר. כאשר יתר האנשים בחברה מבינים ומעריכים את המסר הזה, לאופנה יש משמעות. כאשר המסר אינו מובן, והבגד נראה מנותק ממערך הסימנים החברתי, הקשר נשבר והתקשורת הויזואלית נכשלת. בנוסף, כמו שהאות אל״ף נראית רק ציור אבסטרקטי למי שאינו קורא עברית, כך הפריט מאבד את משמעותו האופנתית מחוץ להקשר החברתי בו הוא מתקיים. לכן כמובן קל יותר ליצור בגד ׳אופנתי׳ כחלק מטרנד ברור ומוכר, וקשה יותר לפרוץ את גבולות המוכר וליצור אופנה חדשה. אופנה חדשה, כמו שפה זרה, נשמעת בתחילה בלתי מובנת ומעורפלת. מובנות האופנה אינה תלויה רק בבגד עצמו אלא גם במתבונן מבחוץ ובהבנתו את השפה בה הבגד מדבר.

המושג ׳בגד׳ לעומת זאת מתאר חפץ, ומשמעותו נובעת מהקשר בינו לבין האדם הלובש אותו. כאשר חושבים על ׳בגד׳ קל יותר לקחת בחשבון את חווית הלבישה האישית, את הנוחות והמגע הפיזי, את התחושה של החומר על הגוף. כאשר חושבים על ׳בגד׳, בניגוד ל׳אופנה׳, קל יותר להתרחק ממוסכמות החברה ולהעריך את הפריט הנלבש לפי ערכו החומרי, לפי איכותו וטיבו ולא רק לפי המסר שהוא משדר בתוך שיח האופנה.

אופנת המאה ה-17 בציור של רובנס, Alte Pinakothek, Munich.

איך נוצרת אופנה? מה עושים ׳מעצבי אופנה׳? לדעתנו, הצעד הראשון הוא יצירת הבגד, הפריט העומד בפני ובזכות עצמו. הבגד נמדד באמת מידה של איכות וטיב, בקשר בינו לבין הלובש והלובשת. לאחר מכן, הבגד יוצר שפה משלו, ומעביר בה מסר בעל משמעות תרבותית במובן רחב יותר. סדר הפעולות, עם זאת, צריך להתחיל במגע בין הבגד לגוף, ומשם להתרחב לקשר בין הבגד לחברה. רק מתוך השאיפה לאיכות וליצירה חדשה העומדת במבחן הגוף יכולה להיווצר אופנה שאינה שטחית, רדודה וקצרת טווח. כמובן, ועל כך כבר כתבנו בפוסט הקודם, משמעותה של האופנה נותרת בעיני המתבונן, ואילו איכותו של הבגד נמדדת על ידי הלובש, ולכן היא בעיניו אוניברסלית, על זמנית, וחשובה.

אך בו בעת, ׳אופנה׳ מסמנת השתייכות לקבוצה, הזדהות עם ערכים ורעיונות מסוימים, ושאיפה להיות חלק מעולם ספציפי. הרי אין אופנה אחת: בכל רגע נתון יש המון אופנות שונות וסותרות, כל אחת נובעת מקבוצה חברתית אחרת. אופנת הלבוש בתל אביב של תחילת המאה אינה זהה כמובן לאופנת הלבוש של אנשי עסקים במילאנו כיום, או לאופנת בגדי הים המקובלת בחופי ניס.  בנוסף, בעידן הנוכחי בעזרת אמצעי הפצה וושיעתוק  מהירים, טרנדים של אופנה מתפשטים במהירות במרחב הגלובלי וחובבי הטרנדים ברחבי הגלובוס יכולים להיות מאוחדים באותו מראה  זהה. חובבי הטרנדים לבושים באופן זהה במרכזים עירוניים ברחבי העולם הודות לרשתות ההפצה הגלובליות, ולצידם יש קבוצות שונות המחוץ למשחק הזה כמו למשל חרדים בירושלים או מנחלים או אנשי עסקים במנהטן. כאן ישנם כללים אחרים וגם הענין האופנתי מתבטא באופנים אחרים כמו הדפוס של העניבה או מס הכפתורים במקטורן של החליפה או סוג הבד בכובע של המתנחלת.

ובעיקר, אם הבחירה בבגד מסוים מצדיקה את עצמה מעצם העובדה שמדובר בבחירה אישית וסובייקטיבית (גם אם לא תמיד נבחר הבגד הטוב או המחמיא ביותר), הרי האופנה נקבעת ונבחרת לפי כללים שרירותיים ואקראיים עוד יותר. מי מכתיב את האופנה? עיתונאים, מעצבים, מפרסמים, יצרנים וקניינים, שלרוב לא נדרשים להצדיק או להסביר את בחירתם מעבר להגדרתה כ׳צו האופנה החדשה׳. ובכך טמון עוד הבדל ברור בין אופנה לבגד. האופנה היא קבוצתית, עדרית ואקראית. הבגד לעומת זאת הוא בחירה אינדיבידואלית שיכולה להעלם בתוך ההמון אבל יכולה גם להפוך לסגנון אישי ולמודל לחיקוי. סגנון הוא כבר נושא בפני עצמו, לו נקדיש רשימה מיוחדת בעתיד הקרוב.

תגובה אחת ל-“מסע מהורהר אל אופנה ובגדים

  1. פינגבק: מסע האופנה לאן? |·

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s