מסע בגינה ובשדה, אביב 2023

איטליה, מאי 2023 

המילה אביב בעברית מציינת מצב טרום הבשלה, כמו החיטה הירוקה לפני עונת הקיץ. אביב הוא לא רק עונה, אלא גם מונח חקלאי. הרי במזרח הים התיכון ישנן למעשה רק שתי עונות, קיץ ארוך וחורף קצר ואינטנסיבי. חלומות על אביב נטועים באמנות ובשירה הארופאית. במערב משתמשים במילה אביב לציין עונה אקלימית שמאפייניה ברורים: האויר מתחמם קימעה, עונת השלגים מסתיימת, הימים מתארכים והלילות מתקצרים. מהעשרים ואחד במרץ ועד תחילת יוני נפרשים שלושה חודשים של אביב. באיטלקית primavera ובאנגלית spring הן מילים שמציינות הופעה של החום הראשון, שמביא צמח חדש, שנובע, נובט, מניץ ומגיח מהאדמה שמתחממת אחרי העונה הקרה.

המילה אביב היא גם מונח מטאפורי לצמיחה מחודשת, לרנסנס, להתחדשות. זה דימויי שמלווה את התפתחות התרבות האנושית משחר ההיסטוריה, מקור השראה אינסופי למשוררים, סופרים, ציירים, אמנים. האדם חולם ומדמיין את האביב כעולם טוב יותר, גן, בוסתן, ושדה בהם שולט הצבע הירוק. הפרחים נובטים רעננים, הפרפרים מרחפים, ופס הקול מורכב משירת הציפורים. אולי התיאור הכי קרוב לתאורים אוטופיים של גן העדן המקראי.

אביב כמצב נפשי שמח ומרנין הוא גם מניפסט של הטבע המציע כל שנה התחלה חדשה מלאת תקווה ואופטימיות. הפרחים מלאי אנרגיות מבשרים על הפירות והירקות שיבשילו לאיטם אל תוך הקייץ ויעניקו לאדם את מזונו.

עם כל היופי והאופטמיות של האביב, לא נוכל להתעלם עכשיו באביב 2023 מהאיום שמצפה לאנושות עם התערערות מושגי האקלים שאנו מכירים: הקרחונים שנמסים היום לא יווצרו בעתיד הקרוב מחדש, והשפעתם על הכדור הארץ תייצר בעיות שאיתן נלמד להתמודד בעתיד. הזיהום התעשייתי שיצרנו הורס את פוריות האדמה, זיהום האטמוספרה בפחמן הנפלט משריפת מאובנים משבש את הריתמוס העונתי המוכר לנו מהעבר ומביא חוסר יציבות אקלימית הבא לידיי ביטויי בין היתר בימים חורפיים באביב וימים קיציים בחורף. שטפונות באביב כשהשדות נובטים משמידים את היבולים, והעדר שלגים בהרים גורם ליובש ושריפות בעונת הקיץ.

העונות ביטאו בעבר עולם אקלימי טבעי ומעגלי שהאדם תלוי בו למזונו ולקיומו. בעידן המודרני והטכנולוגי האדם התרחק מהטבע ושכח את שבריריותו ואת התלות שלו ביציבות העונות. נקווה שנמשיך לזכות גם בעתיד בעונות אביב נוספות ופורחות.

צילומי האביב מתעדים את הגן שלנו שהיה בעבר שדה חיטה מסחרי, ללא פרחים ופרפרים. אחרי שנים של שיקום והשקעה, האדמה הפכה לגן ורדים פורח, בוסתן עצי פרי, וגם שדה בר עם פרחים, קוצים, פרפרים וסתם ״עשבים שוטים״, שבלולים וציפורים.

צילומים: אילנה אפרתי.

4 תגובות ל-“מסע בגינה ובשדה, אביב 2023

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s