מסעות בבגדי חורף 2023

אירופה, מרץ 2023

השבוע ציינו את יום תחילת האביב: העשרים ואחד במרץ. ב-2012, האו״ם הכריז על התאריך הזה גם כיום היער הבינלאומי, במטרה לעורר מודעות לחשיבות השמירה על היערות למען האקלים ועתיד האדם. השנה נערכו ארועים בנושא forest and health  כדי להדגיש את חשיבות היער לבריאות האדם וכדור הארץ, כי גם החמצן שאנו נושמים תלוי בקיומם של העצים.

חלפו 11 שנים מהכרזת היום הייחודי הזה למען המודעות ליערות אבל העולם ממשך להתנהל כהרגלו ומפסיד עשרה מיליון הקטר של יער מדי שנה. בדיוק כמו שעולם האופנה ממשיך להתנהל בשלו ולזהם את העולם למרות הנתונים המוכחים את האחריות העצומה של תעשיית האופנה כמזהם השני במשמעותו הפוגע באדמה באדם וביערות. תעשיית האופנה מעלימה עין ועושה שימוש במשאבי הטבע כאילו שהם בלתי מוגבלים למרות ההוכחות המציפות את הנזקים המשמעותיים שנגרמים לטבע ולאדם.

התצוגות ממשיכות להתקיים בערי האופנה כאילו אנחנו עדיין אי שם בשנות השמונים של המאה שעברה. אז, לפני שלושים וארבעים שנה, נוצקו היסודות לשיטת האופנה שאנו מכירים היום, המקבעת בין היתר את אי השוויון העולמי. אז החלו מותגי האופנה לארגן תצוגות מיוחצנות לעייפה מפריס ועד לונדון בהן נפרסים מסלולי אין סוף של דוגמני על ומציגים בגדים לבעלי יכולות כלכליות בלתי מוגבלות כמו סוחרי נפט, אוליגרכים, ומתעשרים חדשים. תעשיית האופנה מצאה משען בלקוחות האלו, הזקוקים למתג את עצמם באמצאות הכזב שהאופנה מוכרת. אך התצוגות נועדו גם לסמן את ה׳טרנד׳ ההכרחי למעמדות הנמוכים יותר, הרוכשים במחזוריות אין סופית את בגדי הזבל שמייצרים תאגידי האופנה המהירה, בגדים שדומים בהשראתם לבגדי היוקרה מהתצוגות, אך נמכרים במחיר נמוך ושורדים חודשים ספורים בלבד.

״בכל שנייה נזרקת לפח משאית מלאה בגדים״ מתוך מגזין וויל איטליה.

השבוע בחרנו מתוך ארכיון מסעות חורף 2023 צילומי אנשים מקומיים מפריז, רומא, פירנצה, ובולוניה. בצילומים אנחנו מתעדות את האופן בו הם מתלבשים, את הפריטים שמרכיבים את סגנונם האישי. בעיקר עניינו אותנו האנשים שבגדיהם נראו באמת שלהם כאלו שנמצאים במלתחה זמן רב ולא נרכשו בהכרח לאחרונה. 

אולי נאמץ שוב את הלבוש שמתאים לנו ולגוף האישי שלנו ולא לדוגמנית שדופה? לבוש חף מטרנדים וכפייה של דיקטטורת האופנה? אולי נצא לחופשי לחפש את הטעם האישי שלנו, נשתחרר מהחרדה להיות ״לא אופנתיים״. דווקא זה המסר הנכון: מי שאינו מחפש את האופנה, יכול לפנות את תשומת הלב לסגנון האישי, ולבגדים שעוזרים להרגיש טוב. כך אפשר להשקיע בפרטי איכות שעוצבו במחשבה על הטווח הארוך, כאלו שייצרו מלתחה שמעניקה את הרוגע וההנאה של לבוש כבית נוח ואיכותי.

2 תגובות ל-“מסעות בבגדי חורף 2023

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s