אנרגיה חדשה, מסע בגנים בוטניים במילנו

מילנו, יוני 2022

שינויי האקלים כבר נוכח בחיינו ואין טעם להמשיך להעמיד פנים להתעלם ולהגביר את עוצמת המזגן. הגענו לימים שבהם יש בצורת באירופה וחום מתמשך של כעשר מעלות מעל הממוצע. לא מדובר בתחזית עתידנית, זו המציאות. בנוסף השנה, בגלל המלחמה בין רוסיה לאוקראינה, נפגעה אספקת אנרגיית מאובנים כמו גז ודלקים שברובם מיובאים מרוסיה. כל אלו מחזקים את תרבות החיסכון באנרגיה המוכרת באירופה, כמו אי שימוש במזגנים, הגבלת ההשקייה בגנים, חופשה קיץ בים במקום לקרר את הבית והמשרד, כיבויי אורות כשיוצאים מהחדר והשקעה בפתרונות אנרגיה אלטרנטיביים.

בסלון הרהיטים והעיצוב במילנו נערכו השנה גם כל אירועי פורי סלונה כמו בימים שלפני המגיפה כתבנו על זה כאן. השנה חזרו להציע פה גישה ברת קיימא מתוך הבנה שאנחנו כבר בדרך אל חזור. אולי לאט מדי ומעט מדי, אבל המודעות האקולוגית מתחזקת .

השנה, אולי בעקבות קיום הסלון בקיץ ולא בעונת האביב כרגיל, החום הורגש באופן נחרץ יותר. קניינים, מעצבים, משפיענים, תעשיינים ומבקרים חוו את החוויה של שוטטות בעיר חמה בה מקומות ממוזגים מעטים ומוגבלים. החום מתמשך אל תוך הלילה ללא הפוגה. זו חוויה שאולי תגביר את תחושת הדחיפות לשינויי הכרחי גם מצד הצרכנים והיצרנים. גנים כידוע הם מקום להרגעות. עצים מצילים ומורידים את הטמפרטורה סביבם וגם סופחים את זיהום האויר, לכן הם כה חשובים ונדרשים במרכזי ערים מסחריות והומות כמו מילנו וודאי בתל אביב.

אנחנו לא מחמיצות ביקור בגנים הבוטניים של רובע בררה בלב העיר. הגנים משתרעים על שטח של חמשת אלפים מטר, ובתקופת הסלון משתתפים בחגיגת העיצוב ומציעים רעיונות חדשים.

השנה חברת האנרגיה האיטלקית ENI הציעה מייצב מרעננן ויחודי שביקש לשתף את המבקר בחוויה שכולה אנרגיה ירוקה, להרגיש את האנרגיה. המיצב מורכב מ500 מטר של צינורות נחושת אנטי בקטריאליים, התפרש על כל שטח הגן העתיק שנוסד ב-1774 בעידן הטרום תעשייתי. אז הגן היה מואר בלילה עם מנורות שמן זית, שיטה שנותרה רלבנטית מימי המכבים. אמנם מאז דברים השתנו, והחשמל מאיר את הפנסים, אך רק עתה חברת האנרגיה המסורתית מציעה המטמורפוזה האנרגטית חדשנית באמת.

המיצב ניזון מאנרגיית שמש, באמצעות תאי פוטווולטאים שמפעילים את חושי המבקר בצליל, מראה ומגע. הצינורות מקבלים את פני הבאים בענן קריר של טיפות מים זעירות וצוננות, חוויה שהיתה יכולה לשפר כל מדרכה של רחוב בתל אביב. צלילי מוסיקה קלאסית מרגיעה בוקעים מצינורות בגובה האוזן, ואלמנטים שנעים ברוח הקלה מוסיפים לחוויה המוסיקלית. המסלול מתפתל בין ערוגות הפרחים והצמחים של הגן ומציע פינת ישיבה מרעננות ונעימות תחת עצים עתיקים .

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s