מסע לעונת הרחצה החדשה

תל אביב, אוקטובר 2021

שיגרת החיים האנושיים נעה במחזוריות של עונות השנה. מקובל במערב להתייחס לארבע עונות אשר מנווטות אותנו בין חום לקור, בין עבודה לחופשה, בין מזון שאוכלים בקיץ לזה של חורף. אלה שינויים המכתיבים גם את אופי הלבוש כמובן בין מעיל ומגפיים, לגופייה וכפכפים, בין צמר לכותנה. 

עם האצת ההתחממות הגלובלית נראה שבגדים קלים המתאימים לחום ישמשו אותנו יותר ויותר, כדאי לחשוב על זה ברכישת בגדים חדשים בעתיד הקרוב.

אותה עלייה של מעלה וחצי שחזו המדענים כבר לפני כשני עשורים ונשמעה לרבים כמשהו מינורי התגלתה השנה במלוא חומרתה בצורת שריפות, בצורת, או שיטפונות פתאומיים וגשם באנטרקטיקה.

גם טמפרטורת המים בימים עולה ולחופי ישראל שנמצאת באגן המזרחי הסגור של הים התיכון המשמעות חריפה יותר. מי הים לחופי ישראל חמים יותר מבעבר: אם פעם טבלנו במי הים להתקרר ולהתרענן ביום קיץ חם,  השנה זה לא הרגיש ככה. לראשונה נמדדה טמפרטורת מים חריגה של 31.5 מעלות שמערערת את שיגרת ההנאה שלנו בעונת הרחצה הקיצית. המים כבר לא מעניקים רווחה צוננת מהחום העירוני, אלא משכפלים את אווירת השרב המהביל השוררת בעיר חודשים ארוכים בשנה. עליית חום המים מעודדת גם את הופעת האצות שמאתגרות מאד את הרוחצים בים וכמובן מדללת את הדגה ועולם החי הימי.

השבוע רחצנו בים. טמפרטורת המים נעה בין 25 מעלות ל-28, מזג האויר היה חם באופן פחות מעיק מאשר בחודשי הקיץ. קרינת השמש פחות מסוכנת. הייתה דלילות אנושית נעימה ועדיין המצילים איישו את סוכות המציל, יושבים מעל החוף בדממה לעומת צעקות הקיץ המטרידות. כך נראה שעונת הרחצה הרשמית של תל אביב כבר מעודכנת לשינויי האקלים והיא התארכה לתוך נובמבר עד סוף דצמבר.

דרושה גמישות מחשבתית כדי לבנות שיגרה חדשה שתאפשר לנו להסתגל למצבים משתנים הצפויים בעתיד, כמו למשל עונת רחצה חדשה בים מספטמבר לדצמבר.

בשבוע הקרוב יתכנסו מנהיגי העולם בגלזגו לדון שוב במשמעות האצת שינויי האקלים ומצבי הקיצון החדשים על החיים האנושיים על פני כדור הארץ. עונת הרחצה בתל אביב לא ממש תעלה בדיונים. יקדימו אותה בעיות אקוטיות רבות וחמורות שכבר תוקפות אזורים רבים  בעולם, ומשפיעות על גלי ההגירה שמביאים אלפי אנשים להתדפק על שערי העולם המערבי בחיפוש אחר מקלט, על המזון שאנחנו אוכלים ועל אורח החיים היומיומי שלנו. עכשיו נדרשת קבלת החלטות כואבות והכרחיות כמו שינויי המדיניות העולמית ומציאת תחלופה למודל ההרסני של חברת הצריכה הקפיטליסטית שמבוססת על צמיחה וגידול הצריכה כמאיץ כלכלי,  המסתבר כמאיץ גם של הרס כדור הארץ. 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s