מסע לוילה של מדיצ׳י    

פירנצה, ספטמבר 2021.

בין הגבעות והעיירות המקיפות את פירנצה מסתתרות יותר מתריסר וילות מפוארות, מוקפות גנים מרשימים, שבנו בני משפחת מדיצ׳י. שליטי פירנצה בעת הרנסנס, בני משפחה נודעו כפטרונים של אמנות וארכיטקטורה, אך גם כפוליטיקאים תככנים ותחמנים. בשנים האחרונות, סדרת הטלויזיה ׳מדיצ׳י׳ החזירה אותם לתרבות הפופולרית, אבל פה בפירנצה הם מעולם לא יצאו מהאופנה. לורנצו המפואר, קוזימו וגם האפיפיור לאונה בן המשפחה, כולם השאירו חותם ניכר על העיר, וטביעת ידם ממשיכה להראות ברחובותיה ובנייניה.

הפאר והעושר של הוילות של משפחת מדיצ׳י היו הוכחה לעוצמה התרבותית והפוליטית של המשפחה, וכשזו נעלמה, גם הוילות ננטשו. הפרויקטים המגלומניים לעיתים, של גנים עתירי עצים מכל העולם, פארקים מוצלים, מזרקות שופעות מים ואגמים מלאכותיים היו יקרים להחריד, והתחזוקה שלהם בלתי אפשרית כשהמדיצ׳י ירדו מגדולתם ואיבדו את הונם. משפחת המלוכה של איטליה, בני סאבויה מטורינו, השתלטו על חלק מהארמונות כשפירנצה הפכה לבירת ממלכת איטליה ב-1865. במשך שלוש שנים, דוכסים ואצילים מטורינו הגיעו לעיר והתגוררו שוב בארמונות הנטושים. הם החיו את הגנים, וריהטו מחדש את החדרים, אך לרוב ללא החזון והטעם המשובח של הדיירים המקוריים. 

היום, רוב הוילות של מדיצ׳י הן ברכוש המדינה, ובחלקן אפשר גם לבקר. יש ביניהן כאלו שהפכו למוזיאון, ואחרות שעדיין משמרות את הרהיטים וציורי הקיר המקוריים, או לפחות את אלו של משפחת סאבויה.

השבוע יצאנו לביקור באחת הוילות שנודעה דווקא בזכות הגן שלה. הוילה עצמה היא בבעלות האקדמיה ללשון האיטלקית, ובה שוכנת ספרית המחקר הגדולה שלה. הציורים של בוטיצ׳לי, לידת ונוס והאביב, הוזמנו לקישוט הוילה ועברו בהמשך למוזיאון האופיצי (עליו כתבנו פה). אך הגנים, המנוהלים על ידי היסטוריון של גנים, שוקמו בהשקעה גדולה ופתוחים בחינם לקהל. וילה די קסטלו, המשקיפה מלמעלה על העיר, נקראת גם הגן הביזארי בגלל הצמחים הייחודיים שגדלים בה. יש בה מאות סוגי פרי הדר מכל העולם, שגדלים בעציצים ומדי חורף משונעים מהגן אל הלימונאיה, חממת הזכוכית הייעודית שתגן עליהם מפני הקור (בימי מדיצ׳י מזג האוויר בפירנצה היה קר בהרבה מהיום, בעידן ההתחממות הגלובלית, וללא חממה הלימונים היו נפגעים באופן חמור מהחורפים הקשים בעיר). בין עצי ההדר, אפשר לראות גם את היצירות של בעל הגן, שנחשבו בזמנו ל׳ביזאריות׳, ייחודיות ויוצאות דופן. אלה היו עצים שעליהם גדלים מיני פרי שונים: לימון, תפוז, קלמנטינה ומנדרינה על אותו צמח. בעזרת טכניקה של ייחורים והרכבה, הגננים של מדיצ׳י יצרו גן ייחודי שלא נראה כמוהו בעיר או באירופה. אותנו העצים האלה עניינו במיוחד, כי גם אבות אבותינו, בסמרקנד, יצרו עצי הדר דומים לאלה, עליהם צמחו תפוזים, לימונים ומנדרינות יחד.

בין הגנים הסודיים, גני התבלינים והבשמים (ובהם גם צמח יסמין ייחודי שהגיע מהודו), בסוף הגן מסתתרת מערה, שבה פסלים ריאליסטיים ביותר של חיות, מין גן חיות אקזוטי דומם ששיחזר את גן החיות האמיתי של משפחת מדיצ׳י, ובו היו בעלי חיים מכל העולם, ג׳ירפות, דובים ואיילים. טיילנו בשבילים המהונדסים של הגן, מופת של רציונליות הומניסטית, ודימיינו את בני מדיצ׳י, קוזימו, לורנצו, ופרדיננדו, המשקיפים על הגן מחלונות הוילה המפוארת, לפני יותר מחמש מאות שנה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s