מסע משותף בין מלתחה לגינה

איטליה, אפריל 2021

ידוע שבדברים טובים, גם אם הם מתחומים שונים, יש הרבה מהמשותף. בין עיצוב בגדים ותכנון גינות יש הרבה דימיון, לדעתנו. עיצוב ויצור בגדים טובים שהופכים למלתחה חכמה (כזו שימושית ויפה שנוטעת בלובשת הנאה רגועה) דומה מאוד לתכנון ושתילת גינה טובה (כזו שמזמינה לשהות ולהנות בה בהנאה כל עונה).

הדמיון בין המלתחה לגינה מתחיל ברעיון וממשיך בתכנון. יחס לאקלים ולנוף המקומי דרוש בשתי היצירות: מלתחה טובה מתייחסת לאקלים ולנוף המקומי ברוח הסגנון וגם בחומרי הגלם אשר בעניינו חייבים להיות טבעיים ומתמחזרים. אריגים טבעיים ניתן להשליך לקומפוסט בגינה ושם הם יתפוררו וישובו לאדמה. אותם הרעיונות הובילו אותנו ביצירת הגן. התחקנו אחרי הצמחים הטבעיים שגדלים בסביבה, לא יבאנו צמחים מארצות רחוקות ולא אימצנו סגנון גינון טרנדי חולף או מנקר עיניים.

כמו שלא קונים מלתחה שלמה ביום אחד, כך גם אין לשתול את כל הגינה במהלך אחד. בשלב הראשון שתלנו את הצמחים הבסיסים שיצרו את המבנה של הגן, ולמדנו עם הזמן אילו צמחים גדלים טוב יותר באדמה שלנו ובתנאי האקלים, אילו אנחנו אוהבות יותר או פחות. כל שנה הוספנו מספר צמחים חדשים, עד שהם הפכו לנוף בעל אופי מקומי. ממש באותו אופן אנו ממליצות ללקוחות שלנו לרכוש מעט בגדים מדי פעם וללמוד באיזה בגדים הן עושות יותר שימוש, כדי לא להתלהב ולרכוש פריטים מיותרים שישארו בארון.

לגינה כמו לבגד יש קודם כל היבט פרקטי. זו לא רק השקעה אסתטית! חלק מהגינה מיועד לגידול פירות וירקות לצורכי המזון המשפחתי, וכך הגן הופך ממש לחלק מאיתנו דרך האוכל שאנחנו מבשלים ואוכלים כל יום. אותה החשיבה מובילה את עיצוב הבגד שנועד להיות שימושי ונוח, להגן מקור ולאורר את הגוף בחום. הבגד והגן מגינים עלינו מפני העולם, ומעניקים לנו חיים נעימים יותר.

הדמיון בין הגינה למלתחה לא מסתיים כאן. איכות חומרי הגלם בשתי היצירות משמעותית ביותר. אנו קונות את הבדים בצפון איטליה במפעלים מתמחים, ואת הצמחים שאנו שותלות בגינה אנו קונות בטוסקנה במשתלות ותיקות המתמחות בסוגי צמחים שונים. יש משתלה מיוחדת לעצי פרי ואחרת מתמחה בורדים עתיקים. בעיצוב, איכות חומרי הגלם מבטיחה שהבגד יראה טוב וישרת אותנו במלתחה זמן ארוך ואילו בגינה, איכות הצמחים מבטיחה שהם בריאים לא נושאים מחלות שידביקו את שאר הצמחים ויקלטו וישגשגו היטב בגינה.

בעיצוב הגן כמו בעיצוב הבגד, הגישה שלנו נקייה וחפה מקישוטיות. הצבעוניות שקטה ומרגיעה ונועדה לעטוף את השוהה בגן בשלווה מדיטטיבית. הגינה שלנו אינה עמוסת צבעים ופרחים למעט ורדים אלגנטיות ובהירות. בעניינו הבגד הוא הבית הראשון והגינה היא הבית השני!

בתכנון הגינה ,כמו בתכנון מלתחה חכמה כדאי לחשוב על תחזוקה. אם הבגד מחייב תחזוקה מסובכת או יקרה, אז אולי כדאי להימנע מלהכניס אותו לארון שלנו. כך גם בתחזוקת הגינה, צמחים מסובכים לטיפול שגדלים מהר מדי או דורשים תשומת לב מוגזמת עלולים להפוך לנטל ואולי עדיף לוותר עליהם מראש.

הגן והמלתחה משקפים את עקרון הקיימות שבו אנחנו מאמינות. חסכון במים ובאנרגיה, המנעות מחומרים כימיים, מדישון מוגזם ומהשקייה בזבזנית הם עקרונות מהותיים שמשפיעים על האופן שבו אנחנו מעצבות את עולמנו בין בגדים לצמחים.

בתכנון הבגדים אנו תמיד מקדימות את העונה. אנחנו מתכננות בחורף לקיץ הבא, ובקיץ לחורף הבא. לכן צריך הרבה דימיון וחזון כדי לעצב בגדים בעולם דינמי וגלובלי. גם בתכנון גינת הירק תמיד צריך לחשוב מה לשתול עונה מראש. למשל אפונת הגינה, פול ,בצל, ושום אנו זורעות בסתיו וקוטפות באביב ובקיץ. חייהם של גננים ומעצבים מכוונים אל העתיד, הם שותפים במלאכת הניבוי וההכנה, שמאפיינת את בני האדם מאז ומתמיד ומאפשרת להם לחיות מעבר לכאן ולעכשיו. 

מעצבים וגננים בוראים עולמות חדשים. באמצעות הבגדים והבדים שלנו אנו מעצבות ויוצרות נופים אנושיים. הצמחים ששתלנו יצרו נופי גינה משדה חיטה עתיק .בין המלתחה לגן, הצלחנו לשנות מעט את העולם שבו אנו ולשתף את הערכים ואת האסטתיקה שלנו עם עוד הרבה אנשים שלובשים את הבגדים שלנו, ומבקרים בגן שלנו.

צילום ובגדים: אילנה אפרתי

2 תגובות ל-“מסע משותף בין מלתחה לגינה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s