מסע עם גרטה וליליאנה

תל אביב, נובמבר 2019.

השבוע האחרון חלף בתל אביב בין שרב ואזעקות טילים. שתל אביב היתה ריקה, והתנועה ברחובות דלילה. גם אנחנו שבתנו כי בהנחיית פיקוד העורף, עבודות לא הכרחיות בוטלו ובטח אם אין מרחב מוגן קרוב. בשעות הבטלה שנכפו עלינו ישבנו והרהרנו בפרדוקסים המניעים את ארצנו ואת העולם: עוד סבב אלימות, עוד חרדות ושנאה. אולי כשנסיים (אם נסיים) את הסכסוכים עם שכנינו וכותרות החדשות יחזרו לספר דברים יותר ״בנאליים״  כמו בעיות האקלים הבוערות, נגלה את הדברים החשובים באמת. כי מסתבר שהנזקים והאסונות התכופים שהטבע מחולל הם פתאומיים ואכזריים מכל מלחמה אנושית מוכרת, ולהם אין לאנושות תשובה, גם לא כיפת ברזל.

מזג האוויר הקיצוני לא משך, אולי, תשומת לב רבה לעומת הארועים הביטחוניים, אך קשה להתעלם מגל תופעות האקלים יוצאות הדופן שתוקף את העולם. שריפות באוסטרליה ובקליפורניה והצפות בונציה ובאנגליה נראות כמו הוכחה חותכת למשבר הסביבתי הגלובלי. על רקע החדשות בולטת במיוחד גרטה, הנערה השוודית שמובילה את הדיון על ההתחממות העולמית. למרות גילה הצעיר – ואולי דווקא בזכותו – גרטה לא נמנעת להשמיע קולה בכל פורום חשוב כדי לעודד את המנהיגים ואת הציבור לפעול להצלת כדור הארץ. צעירה שבדית נחושה ואמיצה שהתחילה את המאבק שלה בגיל 14 ויצאה למסע חייה שהחל באירגון שביתת מחאה של תלמידי בתי הספר נגד אזלת היד של  מנהיגי העולם למול משבר האקלים ולנוכח הדו״ח החמור של מדעני וחוקרי אקלים שפירסם האו״ם לאחרונה. היא עזבה את בית הספר כי היא חושבת שאין טעם ללמוד אם העולם נחרב, ויצאה למסע עולמי להציל את כדור הארץ.

כמודל חיקוי עם חשבון אינסטגרם ואלפי עוקבים היא נוהגת לנסוע ברכבות וסירות מעיר עיר, נפגשת עם מנהיגים ונואמת נאומים כנים ואמיתיים. הכנות הזאת סחפה מיליוני צעירים בכל יעד שביקרה בו והגבירה את המודעות למשבר האקלים בקרב דעת הקהל העולמית, אך לצערנו הפוליטיקאים עדיין לא הבינו את המסר שלה. למרות ההתגייסות העולמית להפגנות לעידוד המודעות לשינויי האקלים, מאבקה של גרטה לא זכה להצלחה מבחינת שינוי מדיניות (ארצות הברית הודיעה שתנטוש את הסכם האקלים). היא נאלצה להתמודד גם עם הבוז של טראמפ שגיחך על תסמונת האספרגר שלה, והנאום המגוחך של מנכ״ל ענקית האופנה המהירה H&M שאמר שהיא וכמותה יגרמו למשבר כלכלי בקריאתם להאט את הצריכה ולחשוב שוב על כל קנייה. בצדקנות אימפריאליסטית הוא טוען שזה כמובן יפגע בפועלי העולם השלישי שישארו מחוסרי עבודה. אנחנו אומרות, אולי לא תהיה להם עבודה אבל הם גם לא יהיו עבדים של חברת בגדים נצלנית וחמדנית המזהמת את העולם ואת הטבע של המדינות היצרניות, כפי שמתברר לנוכח המשבר האקולוגי בהודו, בנגלדש, וייטנאם וסין. אי אפשר להתעלם מההיבטים המגדריים של הדיון, בו רבים ממכחישי שינוי האקלים מרשים לעצמם לא לקחת את גרטה ברצינות כי היא אישה צעירה.

לצד דמותה המוכרת של גרטה, בולטת בעינינו אישה אחרת, לא נערה אלא גברת בת 90, שמובילה גם היא מאבק גלובלי: ליליאנה סגרה, הסנטורית האיטלקיה שהפכה למובילת המחאה נגד האנטישמיות ושנאת הזרים באיטליה.

לילאנה סגרה, איטלקיה ממוצא יהודי, בגיל 13 נאלצה לעזוב את בית הספר עם החלת חוקי הגזע ונשלחה למסע חייה באשוויץ שם איבדה את משפחתה. היא עבדה בעבודות כפיה ושרדה את צעדות המוות. אחרי שחרורה בגיל 15 שבה לחיות באיטליה, ואחרי שנים החלה לספר לאיטלקים את סיפור הישרדותה. עתה היא קיבלה שני תארים של כבוד מאונברסיטאות ורונה וטריאסטה, ובגיל 90 מינה אותה נשיא איטליה לסנאטורית של כבוד (מינוי שהוענק רק לארבע נשים בניהן כלת פרס נובל המדענית ריטה לוי מונטלצ׳ינו). הסנאטורית סגרה במאבקה למיגור הפשיזם ושנאת הזרים הגישה לאחרונה הצעת חקיקה לסנאט האיטלקי, חוק נגד פשעי שנאה. לאור מאות הודעות השטנה שהיא מקבלת באינטרנט ברשתות החברתיות מדי יום, ולאור עליית זרמים ימניים לאומניים בפוליטיקה האיטלקית, נראה שהחוק שלה רלוונטי במיוחד. לאחרונה בגלל איומים על חייה, מונה לה ליווי משטרתי. היא אולי ניצולת השואה היחידה בעולם שמסתובבת עם שני שומרי ראש צמודים.

כמו גרטה, גם ליליאנה נאלצת להאבק נגד דעות שלכאורה היו אמורות להעלם מן העולם מזמן, או לפחות להתבטל מול עובדות החיים וערכי האנושיות. אך גם היא, ניצולת שואה שתומכת בזכויות המיעוטים ומתנגדת באומץ לתנועות הנאו-פשיסטיות, נאלצת להתמודד עם שנאה עזה. המספר המקועקע על זרועה הפך השבוע לטרנד ברשתות החברתיות, סימן של הזדהות עם מי שמתנגדת לשנאה ולאפליה, נגד יהודים ומיעוטים אחרים בחברה האירופית, כמו למשל מהגרים ופליטים.

ליליאנה וגרטה הן שתי נשים חזקות, סמלים לאומץ וכנות. למרות הקשיים והשנאה, הן לא חוששות להביע את דעתן בפומבי וגם לשלם על כך מחיר של זלזול, עלבונות ואף איומים. שתי נשים עומדות כיום בחוד החנית של מאבקים חברתיים חשובים, נשים שבחרו לצאת מאלמוניותן כדי לקדם מטרות חשובות, ולא את עצמן.

5 תגובות ל-“מסע עם גרטה וליליאנה

  1. פינגבק: מסע שנתי – תשע שנים למסעות בגארדרובה | מסעות בגארדרובה·

  2. פינגבק: מסע נשי מפתיע בפוליטיקה האיטלקית  | מסעות בגארדרובה·

  3. פינגבק: המסע ממילאנו התחיל בבינאריו 21 | מסעות בגארדרובה·

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s