מסע בין סדר לכאוס 

איטליה, אוגוסט 2019.

בטבע יש סדר וחוקיות. למשל ממש עכשיו, כצפוי, הימים הולכים ומתקצרים לאיטם והלילה מתארך. זה תהליך המבשר שהסתיו באופק. את זה כל אחד יכול לחזות, פשוט משום שישנה חוקיות של שינויים גלויה לעין כמו יום ולילה, קיץ וחורף, שחווים אותה גם בעיר ויותר בטבע, כמונו. אנחנו נוהגות לבלות שעות ביער ובשדות ולהביט בירח ובתנועת הכוכבים בשמים פתוחים של ליל קיץ ללא הפרעות של אור מלאכותי.

כולנו מבינים שלא ניתן לשרוד במצב כאוטי, כמו שכתב פרופ׳ יואב ויזל ז״ל. הסדר דרוש לא רק לשם קיומו של אורגניזם חי יחיד, אלא גם לקיומו של הטבע כולו. אכן אחת הדאגות שמתגנבות לאחרונה לתודעת אוכלוסיית העולם נובעת מתופעות אקלימיות אלימות שמבשרות אולי את מה שמזמן לנו העתיד. יש אי ודאות לגבי היכולת לחזות למשל את העונות כמו שהכרנו אותן בעבר ואת תופעות הטבע הסדירות כמו גשם בעתו, או התאריך ההיסטורי של פריחת הדובדבן ביפן שהיה ידוע פעם והיום לא. אולי הסדר בטבע עלול להתפתח לכאוס?

אנחנו מהרהרות במחשבה על האפשרות לחזות את העתיד. האם נוכל לחזות מה הלקוחות שלנו ירצו ללבוש בחודש הבא? או אם החורף יהיה חם לאור התחממות הגלובלית? האם מעצבי האופנה ממציאים רעיונות מנותקים והציבור נוהה אחריהם או שמעצבים יוצרים בגדים לפי אינסטינקטים ואינטואיציה המקדימים ומבשרים את העתיד? או שכל העניין הוא בעצם גלגל מסחרי משומן היטב שאינו מחדש דבר וכבר מזמן לא שייך לצרכים אמיתיים ולעונות השנה?

סדר קיים במערכת עונות השנה הבאות והולכות. הימים מתקצרים הלילות מתארכים ומתקררים וזה משנה את התחושות שלנו ומייצר לנו רצונות חדשים כמו בגד שונה מהבגד שלבשנו בקיץ.

אנו מקשרים סימטריה ליופי. הטבע אוהב סימטריה. דוגמא לאחידות ולקביעות של צורות היסוד של החיים הוא צורת הסליל, סליליות בצמחים מתבטאת בסידור תאי הגבעול, בסידור העלים לאורך ציר, בסידור הפרחים בתפרחת.  כל הסדר והסימטריה הזו מהווים השראה לאדם מאז ומתמיד.

הקצב, הסדר והסמטריה של הטבע מהווים השראה למדענים, לפילוסופים ובאים לידי ביטוי בארכיטקטורה, באמנות, עיצוב, ובכל פעילות אנושית.

הליכה בשביל חצץ לבן מפוספס בפסי צל של ברושים ארוכים בצהרי יום אוגוסט כשקרני השמש מתארכות מעידה על תנועת השמש בשמים ואיכות הצל המשתנה משעה לשעה ומעונה לעונה.

הרעיונות הללו הם השראה לעיצוב אוסף קפסולה קטן של בגדים לעונה הקרובה שיוצג בסטודיו באמצע אוגוסט. באוסף מספר פריטים במהדורה מוגבלת, בהם ניכרת סימטריה וסדר שבא לידי ביטוי במינימליזם עיצובי, בשימוש בשני צבעים, שחור ולבן, בחומרי גלם טבעיים, בצרופים פשוטים של פסים בעוביים שונים יחד עם הדפס גרפי של פרחים שחורים על בד קרפ ז׳ורז׳ט לבן. יצרנו בגדים שימושיים שטוב לחיות בתוכם.

צילום: אילנה אפרתי, כל הזכויות שמורות.

תגובה אחת ל-“מסע בין סדר לכאוס 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s