מסע במעגל

תל אביב ספטמבר, 2018.

התערוכה החדשה של אילנה אפרתי “מעגל“ מייצגת מבט מחקרי ונסיוני העוקב אחרי תהליכים טבעיים של התפרקות וכליה של אוכל וטקסטיל, שני מוצרי צריכה יומיומיים.

אילנה הניחה על מצע בדי פשתן שאריות צמחי גן הירק כמו עגבניות, קישואים, חצילים וכו אשר סיימו את מעגל הצמיחה שלהם בתום עונת הקיץ. היא עוקבת ומתעדת במהלך שבעה חודשים תהליכים איטיים בין התפוררות, לצמיחה חדשה.

המעקב בוחן ומתעד את תהליכי הפירוק והרקבון של בדי הפשתן שהם חומרי הגלם מהם היא משתמשת ליצור הבגדים, אשר הונחו על האדמה מכוסים בעלים, שורשים וירקות חשופים לשמש, גשם קור וחום.

יריעות בדי הפשתן אשר מוצגים בתערוכה הם עדות המשמרת את האסתטיקה של העובש, הרקבון וההתפוררות של הצמחים ואף של הבדים הארוגים מסיבי צמח הפשתן.

בתום הקור, הלחות והרקבון של עונת החורף הגיע האביב החמים וזרעי הצמחים הנצו מחדש והנביטו עלים ירוקים על מצע בדי הפשתן לצד עקבות כתמים מעודנים של עובש ופטריות.

המושג מעגל מבטא תפיסת עולם שאיננה לינארית ומובילה לנקודת סיום או לשורת הרווח התחתונה כמו שנהוג בעולם העיסקי. מחשבה מעגלית זורמת מתוך ההבנה הפשוטה והטבעית של רעיון החזרה.

בטבע אנו עדים לצורות עגולות רבות: הפירות העגולים שעל העצים, המבנה של רבים מהפרחים, השבלולים, מבנה הקן שבונות הציפורים מזרדים, צורת הירח והשמש או אין ספור מעגלים הנוצרים על פני המים כאשר נזרקתאליהם אבן. גם סופות הטיפון העונתיות נעות ומסתחררות במעגלים ממש כמו מערבולות הנוצרות במי הים.

עונות השנה שבות וחוזרות אלינו באופן מעגלי ואינסופי. ימי השנה מסתיימים אחרי ספירת 365 ימים ושוב החודש אנו בראש השנה החדשה שבים וסופרים מההתחלה.

האדם המודרני לעומת זאת נוטה לעצב וליצור צורות רבועות וסגורות כמו טלויזיה, או מסך מחשב או מסכי הטלפונים ואייפדים.

המעגל הוא לא רק צורה פיסית, מעגל הוא יותר מכל צורת מחשבה המודעת לחזרה האינסופית ולתהליכים, בעיקר תהליכים בטבע כמו צמיחה והתכלות, יום ולילה, גאות ושפל, ירח מלא וירח חסר, חודשי השנה.

הטבע סביבנו בנוי על שיגרה מעגלית. אף האדם נולד, מזדקן ועובר מן העולם ממש כמו הצמחים ועונות השנה.

הבגדים שאנו לובשים מושפעים באופן בסיסי מעונות השנה. אנו מתאימים אותם לחום ולקור בהתאם לעונות, אבל לא רק: אנו מתלבשים גם בהתאם לקודים חברתיים או בתגובה לצרכים אמתיים או מדומים כמו פרסומות או רצון חיקויי של מודלים שונים.

לאור עודף הבגדים המציף את העולם ולהשפעות ההרסניות של תעשיית האופנה על הטבע (כתבנו על זה כאן ..) חשיבות המודעות למושג המעגל ולמשמעות הפשוטה של מיחזור מתחזקת מאד.

ההבנה שעלינו המעצבים והצרכנים מוטלת החובה והאחריות לשמור על הדינמיקה הזו ולא לשבור את המעגל הטבעי בשימוש בחומרים שאינם מתכלים ואינם הופכים לחלק ממעגל הטבע.

התערוכה טבעי טכנולוגי מוצגת בגלריית בית בנימיני רח העמל 17 תל אביב

אוצרת שלומית באומן

שיח גלריה ב19/10

סיום 27/10

צילומים בגן: אילנה אפרתי

צילומים בתערוכה: רן גולני

תגובה אחת ל-“מסע במעגל

  1. פינגבק: מסע אל גד הזהב | מסעות בגארדרובה·

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s