מסע ב"קולקציה"

תל אביב, אוגוסט 2018

המילה הלועזית ״קולקציה״ השתרשה לה בשפה העיברית במשך השנים ורבים מגלגלים אותה באדיקות על לשונם. היא מופעיה בשנים האחרונות בכל הזדמנות מתאור אוסף בגדים ועד כלים, מכוניות, רהיטים או צבעי צפורניים חדשים.
חיפוש במילון מניב את המילים העיבריות לקולקציה: אוסף, אסופה, קובץ, לקט…
השימוש הגובר במילה קולקציה ובעיקר בתקופת זו של חילופי העונות וטרום החגים המתאפיינת ברצון להתחדשות, עורר בנו את המחשבה על משמעות המילה. למה הוגים אותה בלועזית ומעט משתמשים במילים העבריות?
ההסבר אולי נובע מכך שהמילה הזו מתארת בשפות לועזיות קודם כל את אוספי הבגדים החדשים של מעצבי האופנה (בתחילה אופנת קוטור יוקרתית). התקשורת דנה בהרחבה בתצוגות הקולקציות החדשות בערי בירה נוצצות כמו לונדון, פריס ומילנו, ומסקרת את המשתתפים המפורסמים ואת דוגמניות העל. הכיסוי התקשורתי מניע ומגלגל את המונחים ומפיץ אותם בעולם.
אנשים מבקשים להשתוות לאותם תיאורים נוצצים ומלומדים של מקורות השראה מיוחדים שמהם שאב המעצב את הרעיונות לעיצוב הקולקצייה. אין קולקצייה ללא רעיון מרכזי כמו למשל מסע להודו או ביקור במוזאון או סתם חזרה לשנות השבעים.
חברות מסחריות רבות ניכסו את המילה״קולקצייה״ באופן כל כך נדוש עד כי לדעתינו היא איבדה את משמעותה המקורית. היום גם סדרת ביסקוויטים תעשייתיים משווקת כקולקצייה חדשה.
אבל נחזור אל הבגדים והמילה הקולקצייה החדשה. אנו זקוקים לתקשורת להעביר מסרים שכולם מבינים וקולטים מהר. זה צורך אנושי המקדם מילים ומונחים והופך אותם לטרנד חברתי, לא פעם באופן כה מקומי עד שהוא לא מובן לאחרים.
מעצב כמובן זקוק למילים המתארות לא פעם רעיונות ספונטניים, אינטואיטיביים. מילים מגבשות את הרעיונות למושגים קליטים ובהירים. אך לפעמים יש תחושה של אילוץ, שהמילים מומצאות.
המונח קולקצייה מאפשר לארגן אוסף של בגדים, לפעמים לא חדשים ולא מגובשים, למשהו לכאורה חשוב, מעצם איזכור המונח ״קולקצייה חדשה״. גם מעצם שמה קולקציה חדשה מבטלת את הקולקצייה הקודמת כי הרעיון הוא מסחרי. אך למסחר יש מחיר כידוע, שמתבטא בייצור בזבזני ומזהם את הסביבה.
הלקוח כמובן לא קונה קולקצייה. הוא קונה בגד והבגד האחד שהוא קונה הוא עולם ומלואו. למרות שהוא חלק מקולקצייה בסופו של דבר הוא צריך לעמוד בפני עצמו לבד.
לכן אנחנו מתרכזות בהשראה מחיי היום יום ובבגד האחד המדויק שאתו אנו מעצבות ותופרות מחומרי גלם איכותיים בתפירה טובה. המטרה היא שהבגד ישאר שנים ויהפוך לאוסף הפרטי והאישי ( …קולקצייה) בארון של הלקוחה וימשיך ויתחבר גם אל בגד חדש בעונה הבאה.
צילום: אורלי אנשל פלד, 2018.
איפור: אין
סטיילינג: אין
עיצוב:אילנה אפרתי, אוסף א.א 100% כותנה, 2002.

תגובה אחת ל-“מסע ב"קולקציה"

  1. פינגבק: עשור של מסעות | מסעות בגארדרובה·

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s