מסע עם ארכיטקטים

רומא, אוקטובר 2017.

זהה חדיד אחראית על העיצוב הארכיטקטוני של מבנה יחודי הניצב בין כנסיה לקסרקטינים של הצבא האיטלקי בשכונה שלווה ולא מטופחת מדי בפאתי רומא. במבנה המסוגנן שוכן מוזאון מקסי לאומנות עכשווית (עליו כתבנו כאן). בימים אלו המוזאון מארח שתי תערוכות העוסקות בארכיטקטורה. בקומה העליונה אשר מחלונותיה נשקפים בתי השכונה בגווניהם הכתומים הזוהרים באור השקיעה מוצגת עבודתה של ארכיטקטית המבנה, זהה חדיד, שמתה השנה באופן פתאומי.

בקומה האמצעית מוצגת תערוכה של יונה פרידמן בן התשעים ושלוש ששמו מוכר פחות בישראל על אף שפרידמן יהודי יליד הונגריה ברח לישראל במלחמת העולם השנייה וגר עשור בחיפה. משם הוא היגר ב-1957 לפריס בה הוא חי ועובד עד היום.

בחלל מוצגות עבודות הארכיטקטורה הדומיננטיות המגלומניות ושוברות הקונסנזוס של חדיד. הן מציגות את הdna או כתב היד שלה הבא לידי ביטוי במגוון מדיומים בהם היא פעלה. צילומי המבנים האמורפיים שלה הניצבים ברחבי העולם מוקרנים ברצף על קיר רחב ידיים לצד רהיטים, כלים ותכשיטים.

המבקר בתערוכה יוצא בתחושה שחדיד, בקריירה הקצרה שלה "כבשה" וכפתה את הסגנון שלה על המקומות בהם היא הקימה. אולי היא "שתלה" את המבנים שלה כקפסולות סגורות וגמורות, באופן שהן פשוט בולטות מתוך הסביבה לפעמים כמו נזם זהב באף חזיר.

התערוכה מחזקת אצלנו את התובנה שהיא לא התעניינה במיוחד במה שקורה מסביב: היא היתה מרוכזת בעצמה ובעוצמת האגו של המבנה.

ואילו פרידמן צנוע וחיכן בדרכו השלווה. הוא מבקש בסרטון הוידאו המוקרן בתערוכה לשתף את האדם בעבודת הארכיטקטורה ומציג טקסטים, סקיצות ומבני במבוק קלילים. הוא אפילו אומר משהו מהפכני, שהאדם יכול להיות שותף לארכיטקט כי הארכיטקט לא ממציא שום דבר חדש. הוא אמור להמשיך את מה שקדם לו ולהזמין את האזרח הגר בבית להמשיך ולשנות אותו בהתאם לשינויים בדינמיקה של חייו. התיאוריה שלו, שנקראת 'ארכיטקטורה נעה', מציעה לחשוב על אדריכלות שמתגמשת לפי הצרכים והרצונות הדינמיים של 'האדם הממוצע', וכך מעניקה לו או לה חופש מחייה ופעולה. כך, 'עיר החלל' שפרידמן תכנן בהשראת התיאוריה שלו, כוללת מבנים שאפשר לפרק, לשנות ולהעביר, ומאפשרת למשתמש-דייר לקחת חלק פעיל בתכנון ובשינוי המבנה לאורך זמן.

צילומים: אילנה אפרתי.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s