אופנה כמסע איטי

איטליה ספטמבר 2017

בשבוע שעבר כתבנו כאן על סגירת קו תפירת העילית של סטודיו אילנה אפרתי. קיבלנו תגובות רבות ומגוונות מלקוחות ומאנשים נוספים, רובן הביעו צער וראו בהחלטה זו תום תקופה (ניתן לעקוב אחרי תגובות ששיתפנו בפייסבוק).

אנחנו פועלות מתוך ההכרה שלמעצב אופנה יש אחריות רחבה שקשורה באתיקה של העיצוב והיצור. עיצוב אופנה נוגע בהיבטים חברתיים רבים, כולל שמירה על האקולוגיה בשיטות הייצור ובהתכלות של הבגד, והגנה על זכויות העובדים לפרנסה ובטחון אישי. לכן בעינינו העיצוב הוא הרבה מעבר ליצירה ולפנטסיה.

לאור התובנות הללו פעלנו כל השנים. המחשבה על העיצוב נבעה מהמחשבה ההומנית על האדם הלובש. הבגד משרת אותנו ואנחנו חיים בתוכו. אך לבגד יש גם השפעה חברתית עצומה. האופנה יכולה לגרום לזיהום הסביבה, למותם של פועלים בסדנאות יזע, לניצול זכויות היצרנים ולהעצמת כוחם של תאגידים דורסניים. אך אופנה יכולה גם להיות כוח לשינוי, להשפעה חיובית המגנה על בעלי המלאכה ועל האקולוגיה, לכוח חיובי המעצים את החברה והקהילה.

בעינינו, הבגד הוא הבית הראשון. מחשבה כזו מן הסתם סותרת את הגישה הכלכלית פוליטית הנפוצה היום, הקפיטליסטית, המקדמת קניה של מוצר זול המתאפיין בעיצוב ברמה נמוכה המיועד לתחלופה מהירה.

ככול שעוברות השנים, האופנה המהירה כובשת עוד ועוד נפח בעולם הצריכה. אנו עדים לדורות חדשים שגדלו ובילו בקניונים, חשופים לסוג אחד של מוצר שמיוצר ללא קוד אתי אקולוגי וחברתי, מוצר שממוקד ברווח כלכלי אגרסיבי לחברות. גם אם המוצר זול יחסית, וזמין לכל כיס, ה'עלות' החברתית שלו עשויה להיות גבוהה, מפיטורין של עובדים מקומיים לטובת סדנאות יזע באסיה בהן לא נאכפים חוקי העבודה והמנוחה, ועד זיהום העולם בערמות של בגדים מיותרים שנזרקים מדי שנה.

נראה שיום אחד פקחנו את העיניים וסביבנו יש רק קניונים מלאים ברשתות גלובליות של מוצרים דומים ברמת מחיר דומה כי הרי חינכו כאן דור שאיכות, עיצוב, חומר גלם ואתיקה לא עומדים בראש סדרי העדיפויות כשמדובר בקניית בגדים.

בעולם אנו עדים זה מספר שנים להתעוררות של תנועה שמבקשת לשוב ולחשוב אחרת על הבגדים התנועה שנקראת slow fashion. ההתעוררות הזו ניזונה מהרעיונות של  תנועה שנוסדה בחבל פימונטה באיטליה בשנות השמונים בשם slow food שביקשה לשנות את המבט שלנו וההבנה על המזון שאנו אוכלים וצורכים. כמובן, מדובר בתנועה ערכית אתית הפועלת כנגד החברות הגלובליות בעלות לובי חזק ויכולות כלכליות.

לצד התחזקות מגמות המזון המהיר, תנועת הנגד של המזון האיטי צברה מעריצים רבים ברחבי העולם. הודות לרעיונות שהציעה אנו עדים היום לשינוי שחל בתודעה של הצרכנים הפונים יותר ויותר לצרוך מזון אורגני, אפס קילומטר, ז״א מקומי, פחות מעובד.

בתחום המסעדות, יש יותר הבנה כלפי העדפת מסעדות שף ומסעדות של אוכל ביתי על פני רשתות של מזללות מזון מהיר מעובד. פורחת גם ההבנה שמנות מעניינות מבחינת החיבורים, חומרי הגלם והטכניקות הן גם יצירה שאחראי עליה אדם חושב ויוצר, להבדיל ממתכונים אחידים תעשיתיים ומשמימים.

נחזור לדיון על האופנה. אנו מקוות שהמחשבה הזו על חומרי הגלם מהם מורכב המזון, ותפקידו של הטבח כאדם אחראי בחברה, יחלחלו יותר ויותר אל עולם האופנה.

הבחירה להתמקד בתפירת עילית, כלומר בייצור אופנה בכמויות קטנות, מחומרי גלם משובחים, בתפירה קפדנית על ידי אנשי מקצוע ישראליים המשתכרים שכר ראוי ומקבלים את מלוא התנאים הסוציאליים, היא גם בחירה אתית בעינינו. בחרנו לייצר פחות ולהשקיע באיכות. כמובן, שהבחירה הזו מגולמת גם במחיר. בתנאים החברתיים והכלכליים בישראל כיום, ייצור אופנה אתי ואקולוגי דורש השקעה כלכלית. אנחנו מאמינות שעדיף לקנות מעט פריטים איכותיים, על פני פריטים רבים וזולים.

יש מי שסעודה במסעדה יקרה, בעלות של מאות שקלים, היא ענין יומיומי עבורו, ואילו יש מי שסעודות כאלה הן אירוע מיוחד ונדיר. בין לקוחותינו, יש מי שקונה פריט פעם בכמה שנים, ויש מי שקונה לעיתים קרובות יותר. הבגד עצמו, בעינינו, אינו רק בגד, אלא תוצר של השקעה ארוכת טווח בחומרי גלם, באנשי מקצוע, בעיצוב מודע, ביחס הקרוב והקשוב ללקוחה בפגישות אישיות. כל אלה מתקשרים לערכים שאנחנו מאמינות בהם. למרבה הצער, בארץ המודעות לערכים האלה נמוכה מאוד. יחסי הציבור וחברות האופנה הגדולות מכתיבות את הטון, ומעלימות מן הצרכנים את התוצאות ההרסניות של קניית האופנה הזולה והמהירה. אלו הם תהליכים שלא נרצה לתת להם יד.

כשאנו נשאלות מה ניתן לעשות ואיפה המקום שבו גם הצרכן היחיד והאינדיוידואל יכול להשפיע בעולם הענק הזה, התשובה שלנו היא מודעות. קנייה עם מחשבה, העדפת מוצרים מקומיים המיוצרים על ידי עובדים בעלי זכויות סוציאליות, העדפת חומרי גלם מתכלים על פני סינטטיים, העדפה לבגדים בעלי עיצוב ארוך טווח שישארו בתוקף יותר מעונה אחת.

לכן, בעינינו, יש יתרון לגישה המציעה לקנות (מדי פעם, בהתאם ליכולת) מוצר אחד איכותי ולוותר על קניית חמישה מוצרים זולים וטרנדיים, שנזרקים לפח אחרי כמה כביסות או בתום העונה.

תמונות בסטודיו: אילנה אפרתי.

5 תגובות ל-“אופנה כמסע איטי

 1. היי אילנה אכן עצוב לשמוע על סגירת הקו שלך גם אם בשנים האחרונות קניתי אצלך פחות בשל נסיעותיי הרבות במסגרת עבודתי תמיד יש אצלי במזוודה ז׳קט נפלא שלך ובגדים שאכן לא נס ליחם…. עד מתי את כאן בארץ? להגיד לפחות שלום ….?

  אהבתי

 2. הי נורית יקרה
  אשמח לראות אותך ״אחרי החגים ״הסטודיו ישוב לפעילות עם יצירות חדשות
  את מוזמנת
  ניתן להתעדכן בדף הפייסבוק של הסטודיו
  שנה טובה לך וליקריך
  אילנה

  אהבתי

 3. אילנה יקרה,
  עצוב היה לי עד מאד לקרוא על סגירת הקו המדהים שלך.
  אמשיך להתעדכן בדך הפייסבוק של הסטודיו.
  ומה נשאר לאחל לך ולמשפחתך שנה טובה, שמחה מאושרת ובריאה.
  ביקי

  אהבתי

 4. פינגבק: מסע שנתי – שבע שנים למסעות בגארדרובה | מסעות בגארדרובה·

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s