מסעות רקומים

לונדון, אוקטובר 2016.

בחודשים האחרונים, מאז הבריטים הצביעו בעד הניתוק מהאיחוד האירופי, מחפשת הממשלה הבריטית רעיונות לעידוד הכלכלה המקומית בעידן הפוסט-אירופאי. השבוע, הציעה ראש הממשלה תרזה מיי שהבריטים יתמקדו בייצוא מוצרים ייחודיים לאנגליה, כמו תה, ביסקוויטים וריבה. אמנם שעת התה היא עדיין מוסד תרבותי חשוב באיי הממלכה, אך קשה להתעלם מהעובדה שקל כיום למצוא תה, ריבה ועוגיות משובחות בארצות רבות אחרות. לא על שעת התה לבדה תעמוד כלכלת בריטניה.

הניסיונות לחפש נישה כלכלית שמתבססת על תרבות מקומית מעוררים עניין בהקשר של תערוכה חדשה ונדירה במוזיאון ויקטוריה ואלברט בלונדון, שמציגה רקמות בריטיות מימי הביניים. לפני שהמלך הנרי השמיני ניתק את קשרי ממלכתו עם האפיפיור והקים את הכנסיה האנגליקנית, בריטניה הייתה ידועה בזכות סגנון מסוים של רקמה, שנקרא יצירה אנגלית, או בלטינית opus anglicanum, ששימשה לטקסים בכנסיה הקתולית הבריטית. לפני כשבע מאות שנה, הרוקמים הבריטים הגיעו להישגים יוצאי דופן ויצרו חפצי טקסטיל רקומים לבתי המלוכה האירופאים, לאפיפיור ואנשי הכמורה הקתולית וגם לאנשי האצולה ובעלי המקצועות החופשיים. במאה ה-13, בעלי מלאכה בלונדון המציאו סגנון חדש של רקמה בחוטי זהב, כסף ומשי צבעוני, שיוצרים תמונות עשירות ומורכבות, מלאות פרטים וטקסטורות שונות. מסתבר שגם בימי הביניים, עד המאה ה-15, לונדון הייתה מרכז ליצירה וחדשנות בעיצוב, ונודעה בכל אירופה בזכות מוצרי הרקמה הייחודיים שלה.

stained_glass_seraph_ca-_1450_c_victoria_and_albert_museum_london

83-1864 The Syon Cope; embroidered in coloured silks & silver-gilt thread with the Figures of Christ, The Virgin Mary & The Apostles; detail; English (Opus Anglitareum); Early 14th century.

83-1864 The Syon Cope; embroidered in coloured silks & silver-gilt thread with the Figures of Christ, The Virgin Mary & The Apostles; detail of the figure of St.Thomas; English (Opus Anglitareum); Early 14th century.

The Syon Cope; embroidered in coloured silks & silver-gilt thread with the Figures of Christ, The Virgin Mary & The Apostles; detail of the figure of St.Thomas;
Early 14th century.

הנושאים שהעסיקו את הרוקמים היו ברובם קשורים לסיפורי הקדושים הקתולים: קתרינה הקדושה עם גלגל העינויים שלה, מרגריטה עם הדרקון שאילפה, ג'ורג' עם הדרקון שלו, וגם כמובן מריה וישו. אבל לצד הדימויים הנוצריים, וסיפורי המקרא כמו חווה ואדם ותיבת נח, מופיעים גם פרחים, חיות, ילדים שמחים, בנות ים נאות, סוסים, עלים, מסכות, אשכולות ענבים ודוגמאות גיאומטריות מינימליסטיות.

the_chichester-constable_chasuble_ca-_1335-45-__2016-_image_copyright_the_metropolitan_museum_of_art_art_resourcescala_florence


the_steeple_aston_cope_1310-40_-_detail_of_angel_on_horseback_with_lute_c_victoria_and_albert_museum_london

175-1889 Cope Embroidered fragments from a cope with The Tree of Jesse England 1295-1315 Silver-gilt, silver thread and silk embroidery on silk twill

Embroidered fragments from a cope with The Tree of Jesse
England
1295-1315
Silver-gilt, silver thread and silk embroidery on silk twill

התערוכה אוספת פריטי לבוש, נעלים, מעילי כמורה, גרביים, פרוכות ויריעות רקומות מכל רחבי העולם. הפריטים עדינים מאוד, וקשה לדמיין איך שרדו מאות שנים, לרוב בהסתר ובמחבוא, אחרי שהנרי ה-8 הכריז מלחמה נגד האמונה הקתולית באנגליה. האוצר גלן דייויס אומר שזו הפעם הראשונה, ואולי האחרונה, שכל כך הרבה פריטים רקומים וייחודיים מתכנסים לתערוכה אחת.

opus_anglicanum_installation_view_12 opus_anglicanum_installation_view_7 opus_anglicanum_installation_view_5

הרפורמציה, שהפכה את אנגליה לאנגליקנית וניתקה אותה מחצר האפיפיור, גרמה להעלמות מסורת הרקמה המיוחדת של לונדון, כי רוב הלקוחות היו אנשי כמורה קתוליים או אצולה אירופאית. אחרי 1530, כמעט לא נוצרו רקמות כאלה. בית מלאכה לונדוני עכשווי עדין משמר את הטכניקה, אך קשה לומר שלונדון היום היא בירת הרקמה האירופאית. הייחודיות הבריטית בעיצוב ורקמה הייתה תלויה בדיאלוג מתמשך עם אירופה. הניתוק מהיבשת ערער את הבסיס הכלכלי והתרבותי ליצירת הרקמות. האם היום, הברקזיט יעודד חזרה ליצירות הייחודיות של אנגליה (אולי לא רק תה וביסקוויטים) כמו שמקווה הממשלה הנוכחית, או שעזיבת האיחוד תמוטט ענפים רבים בתרבות ובכלכלה שתלויים בקשרים עם אירופה?

the_dunstable_swan_jewel_ca-_1400_c_the_trustees_of_the_british_museum

Paris, musée de Cluny - musée national du Moyen Âge. CL20367a;CL20367b.

Paris, musée de Cluny – musée national du Moyen Âge. .

תגובה אחת ל-“מסעות רקומים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s