מסע אל האטלייה

במארזי די וי די של סרטים חדשים, סרטוני 'מאחורי הקלעים' הם תוספת מובנת מאליה. כולנו רוצים לראות את הסט, לגלות מי עיצב את האביזרים ולשמוע את דעותיהם של השחקנים על הדמויות שהם מגלמים. באמנות ובעיצוב אין לנו בדרך כלל אפשרות להביט 'מאחורי התמונה' או המוצג. אם אנחנו לא מכירים באופן אישי את האמן, לא נוכל לבקר בסטודיו שלו או לשמוע באילו חומרים השתמש לצייר או לפסל את יצירתו. אבל לאחרונה נראה שהדברים משתנים. ביקרנו בכמה תערוכות בעולם שמציגות את 'מאחורי הקלעים' של האמנות, את האמן בסטודיו, את כלי העבודה ואת חומרי הגלם. הטרנד העולמי החדש הזה, שהגיע כבר למילאנו, לפאריז וללונדון, (כבר כתבנו פה על מאחורי הקלעים של מעצבי התכשיטים בתערוכה בלונדון) מסמן מצד אחד סקרנות אנושית לגבי האישיות והאופי של האמן, ומצד שני עניין במלאכת האמנות. אם המבקרים בתערוכה של האמן האיטלקי רנטו גוטוזו יראו לא רק את ציוריו ורישומיו אלא גם את שולחן עבודתו עמוס החומרים, אולי הם יבינו טוב יותר את האמנות שלו.

Andy Warhol,New York 1976

Andy Warhol,New York 1976

האם הגישה הזו מעשירה את ההבנה שלנו את האמנות, ומראה לנו עוד רבדים שלה, או אולי משטחת את כל העיסוק האמנותי למציצנות ורכילות? צילומי הסטודיו והאמן העובד מספרים לנו על שיטות העבודה וההיבטים החומריים של היצירה. הם מציגים את האמן כפועל, שיושב ימים שלמים בחדריו עמוסי החפצים וחומרי הגלם, ומנסה להפיק מהם יצירה נשגבת. ככה גם אנחנו, המבקרים בתערוכה, יכולים לראות את התהליך הארוך והמייגע שעובר האמן עד ליצירת המוצג הסופי התלוי על הקירות הלבנים והנקיים של הגלריה. לעומת זאת, אולי העיסוק ב'מאחורי הקלעים' ובחייו של האמן עצמו מסיט את תשומת הלב מן האמנות, שאפשר וצריך להעריך באופן בלתי תלוי? כך או כך, המבט אל מסתרי חדר העבודה ממשיך לסקרן את מבקרי התערוכות.

1973, Renato Guttuso,Velate

1973, Renato Guttuso,Velate

לפעמים גם תיעוד הסטודיו הוא אמנות בפני עצמה. הצלם האיטלקי אאורליו אמנדולה התמחה בצילום האטלייה של מעצבים ואמנים, ויצר סדרה של פורטרטים חושפניים של האמנים בחדריהם. התוצאה מוצגת עכשיו במוזיאון הטריאנלה במילאנו, וחושפת לא רק את הפנים של האמנים אלא גם את עולמם האסתטי. חלק מהצילומים מציגים לא רק את האטליה אלא גם את תהליך היצירה של האמנים, את ניסיונות הנפל ואת התוצאות המוצלחות שאנחנו מכירים מהמוזיאונים.

artistaconopera.Mario Schifano,Modena 1982

.Mario Schifano,Modena 1982

Mimmo Paladino,Roma 2014

Mimmo Paladino,Roma 2014

Emilio Vedova ,Venazia 1987

Emilio Vedova ,Venazia 1987

1973, Aldo Mondino,Parigi

1973, Aldo Mondino,Parigi

לדעתנו, הרעיון להציג את היצירה בעולם בו נולדה יכול להיות רלבנטי במיוחד לתחום האומנות/קראפט. כאן טכניקות היצירה משחקות תפקיד חשוב, אך התערוכות ה'סטנדרטיות' בתחום לא תמיד מתייחסות לכך. נקווה שבתערוכות עיצוב וקראפט עתידיות בארץ האוצרים יביאו אל הגלריה גם את עולמו היצירתי של האומן, את חומרי הגלם והרעיונות שעומדים מאחורי המוצר.

צילומים: אאורליו אמנדולה, מתוך התערוכה בטריאנלה במילאנו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s