מסע ירושלמי

עוד בתל אביב, לפני שיצאנו לדרך לירושלים, דליה אמרה לנו: ״מדהים איך חטפו לנו את ירושלים״. היא נזכרת באווירה האינטימית החילונית שאפיינה את העיר המערבית בימי לימודיה באונברסיטה העברית בתקופת טרום הכיבוש. מאז ילדיה גדלו, בגרו ועזבו את העיר לטובת תל אביב. כמו רבים מחבריה גם היא היגרה מערבה. לדבריה "החוטפים" הם הדתיים אשר שינו את חיי היום יום  בעיר, את נוף הרחוב ששינה את צבעו, ואפילו את תמהיל המסחר. עכשיו, כמתבוננת מבחוץ, דליה רואה את ירושלים שוקעת שוב  אט אט אל הפנאטיות הדתית העוני, והסגירות שאפיינו אותה בתקופות קודמות כמו שכתבנו כאן  (על הסב שהגיע במאה התשע עשרה). איך נראית ירושלים של היום? איך מתאזנים המרכיבים השונים של האסטטיקה המקומית? כמבקרות מבחוץ, ניסינו להגדיר את הסגנון הייחודי של העיר, את הניגודים העזים שבה, את האור והצל.

 P1170600

לכבוד יום ירושלים שחל השבוע יצאנו אחרי עשרים שנים אל העיר העתיקה לשוטט בסמטאות הצבעוניות, כמו תיירים, בליווי מורת הדרך שלנו מיכל, אשר גם היא חולקת את חייה קצת כמו תיירת מקומית בין ירושלים לשיקגו.

 P1170509

P1170505

P1170506

אנחנו שאת הגלביות הראשונות שלנו בתור נערות קנינו בעיר העתיקה בשנות השבעים, זוכרות את סלי הנצרים, תיקי העור בעבודת יד והקרמיקה הארמנית עם המוטיבים הכחולים שהוסיפה צבע לסרוויסים הלבנים של נעמן. עכשיו גילינו מחדש את הסמטאות השוקקות, את הסוחרים מסבירי הפנים שסיפרו לנו שוב על מקורות המוטיבים של הרקמות הפלסטיניות השונות.

P1170504

P1170502

ביקרנו גם בפוטו אליה הקיים כבר כמאה שנים, נברנו בהדפסות חדשות של התשלילים הישנים שצילם הסבא בתחילת המאה הקודמת, וראינו את מגוון האנשים המרתק של ירושלים. האם כל זה יכול להתקיים כיום רק בתמונות?

P1170516

P1170582 (1)

P1170579

אימג׳ היסטורי שהפך למקור ההשראה מקומי לאוסף האביב של אילנה אפרתי

דמות הגבר הערבי לבוש בשמלת הגלביה המזרחית אוטנתית ומעלי מקטורן גברי  אירופאי, בעניינו חיבור אולטמטיבי בין מזרח למערב!

בחנויות התבלינים החשוכות הרחנו שוב את הריחות המשכרים.

P1170499

אצל סוחר רהיטי דמשק העשויים עץ אגוז כהה ומקושטים במעשה אומן במוטיבים של צדף התעניינו איך מגיעים הרהיטים למרות המצב בסוריה. מסתבר שלמסחר כוחות קיומיים חזקים והוא מתקיים גם בזמנים קשים, אפילו תחת מלחמת אזרחים. רק עכשיו, הוא מספר, הרהיטים עושים את הדרך מדמשק אל תורכיה, ומשם דרך הים לישראל.

 P1170510

P1170599

הסיור הירושלמי שלנו עורר מחדש את עולם האסטטיקה של ירושלים, לא רק חילונית וחרדית, לא רק חדשה וישנה, לא רק עימותים וחשדנות. בעינינו בלטו דווקא בעלי המלאכה הקטנים, הסוחרים והאמנים, שמשמרים את האסטטיקה הייחודית – ומעוררת התקווה – של העיר.

P1170576

© צילום: אילנה אפרתי. כל הזכויות שמורות.

תגובה אחת ל-“מסע ירושלמי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s