שנתיים של מסעות

 

happy birthday

אילנה: השבוע הבלוג חוגג שנתיים!

אור: כן, שנתיים של פוסטים שבועיים, שהם בעצם הצצה לפנקס ההשראה שלנו. מה לדעתך היה הציר המרכזי של הבלוג השנה?

אילנה: אני חושבת שדיברנו על 'אופנה' כנושא שראוי לדיון רציני, ולא רק להגיגים שטחיים ובידוריים, או לעניין מסחרי וכלכלי גרידא.

אור: זה באמת נושא שהתחיל להופיע בכלל בשיח הציבורי הישראלי השנה: האופנה כתרבות וכאמנות. היו יותר תערוכות וכתבות על ההיבטים התרבותיים של האופנה. אז טוב שזה הכיוון, אבל יש עוד הרבה מה לגלות!

אילנה: למשל, הקשר בין המקומי והגלובלי, המתח בין המסחר והיצירה, וחשיבותה של ההיסטוריה להבנת תרבות הבדים והבגדים. אותי מאוד מעניינים עולמות אחרים הקשורים אל ההיסטוריה המקומית שלנו: האימפריה העותומנית, המזרח התיכון, נתיבי הסחר המקומיים. לא רק ארצות הברית ואירופה. הפוסטים על הבדים המוסלמיים, ועל המסחר בים התיכון חשפו את ההיסטוריה העשירה של האופנה ממש פה, קרוב אלינו.

אור: מצד שני, כתבנו גם על הצד ה'גלובלי' של האופנה, כמו הקשר בין בגדים ובדים לזיהום אוויר, למזג האוויר, ולכלכלה העולמית. אפילו אם נחזור לים התיכון שאת אוהבת, הסוחרים ששטו בו והעבירו בדים מעיר נמל אחת לשנייה, ראו בטקסטיל פוטנציאל כלכלי עצום, וגם היום ההקשרים הכלכליים מאחורי האופנה חשובים מאוד כדי להבין את תרבות הצריכה ואת האסתטיקה. אבל חוץ מהסוחרים, דיברנו הרבה גם על יצרני האופנה, נכון? איזה היבט של יצור ועיצוב בדים ובגדים עניין אותך במיוחד?

אילנה: כיום אנחנו רואים נטייה לחזרה לעבודת כפיים, גם בקרב מעצבים צעירים. לכן אותי מעניין המסע ההיסטורי שלנו בעקבות אומנויות ומקצועות עתיקים. סיפרנו על אנשים שייצרו בדים ובגדים בעלי איכות משובחת במיוחד. אני מעריכה במיוחד אנשים בתקופות שונות ומקומות רחוקים שניסו ליצור דבר מה בעל ערך, להפוך את הידע הטכני המהוקצע והמוקפד ל'עיצוב'. אנשים עם תשוקה לשלמות, עם ידע טכני ומעשי שמאפשר להם להגיע להישגים אסתטיים. שמחתי להציג בבלוג את העבודות המרשימות של אנשים כמו דיאנה ורלאנד, דידי ולזלי טילט, מעצבי בדי משי בליון. אני אוהבת לכתוב על עבודתם הקפדנית של מי שהפכו את האופנה לאמנות. ומה היה הנושא המועדף עליך השנה?

אור: בעיני מצא חן הקשר בין העיצוב לטבע. הקסם האקראי והמקרי, העיצוב המסתתר בחוף הים ובשערי הגדר החיה. אני חושבת שחוויות יומיומיות כאלה משפיעות מאוד עלינו כשאנחנו באות ליצור ולעצב. לכן אותי מעניינים הפוסטים המספרים לא רק על ההיסטוריה והפעולות האנושיות, אלא גם על הקשר החשוב בין העיצוב לטבע, ועל האופנים השונים בהם האדם מגיב לשינויים בסביבתו, באקלים, בטבע, בצמחים. זה כמובן נושא שמעסיק מאוד גם אותך!

אילנה: כן, עולם הטבע היה מקור השראה לתערוכה שלי בגלריה פריסקופ. גם כמעצבת אני מחפשת השראה בטבע, בעלים, פרחים, צמחים. כל 'יצירה' של הטבע היא מיוחדת וייחודית, כאילו הושקעה בה מחשבה רבה. יש בזה משהו מדהים, לא?

אור: כן, כי נראה לנו שה'עיצוב' בטבע הוא מובן מאליו וקליל, נטול מאמץ, ואילו לנו היצירה לא תמיד קלה ומיידית, ודורשת מחשבה, ידע, יכולות טכניות. אבל דווקא הסימביוזה בין האדם היוצר והטבע, היא מעניינת במיוחד, בעיקר בהקשר של הבדים שברובם נוצרים מחומרים שהגיעו אלינו מן הטבע. לפני סיום, אני רוצה לחזור רגע אל העולם האנושי ביותר, אל הפוליטיקה. גם בזה ניסינו לדון קצת השנה, נכון?

אילנה: כל דבר הוא פוליטי! גם אופנה, ללא ספק. לדעתי, הקשר בין האופן שבו הפוליטיקאי מעצב את סביבתו האישית, והאופן שבו הוא, או היא, מנהלים את ענייני הציבור, הוא משמעותי מאוד. השנה ביקרנו בבתיהם של מדינאי העבר נפוליאון ובן גוריון ואחר כך כתבנו על הקשר בין אסתטיקה של אורח חיים ועיצוב ובין מנהיגות פוליטית. ההשוואה בין השניים הייתה מעניינת מאוד.

אור: טוב, האחד היה קיסר בעל אימפריה, והשני – הקים מדינה סוציאליסטית בחולות.. בינתיים, תהיה לנו הרבה פוליטיקה בתקופה הקרובה.

אילנה: כמעט קשה להימנע מזה, לא? גם אנחנו נכתוב על פוליטיקה ובחירות, אבל מהזווית הייחודית שלנו.

אור: וכמובן, נמשיך לכתוב על מסעות קרובים ורחוקים, בגארדרובה, ומעבר לה.

אור ואילנה

תגובה אחת ל-“שנתיים של מסעות

  1. בנות
    השנתיים הללו היו מרתקות מעל דפי הבלג
    המשיכו לשתף אונו במסעותיכן. שנה טובה
    איסנה

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s