מסע אל מסתרי ההדפסים העתיקים

דפוסי טקסטיל הם חלק בלתי נפרד מהתרבות האנושית משחר ההיסטוריה. האדם ביקש לתאר את סביבתו על בד, ובעיקר את יופיו של הטבע, נופים, פרחים, עלים, צבעים. הדפוסים ליוו את התפתחות התרבויות השונות, וסגנונות וטכניקות ייחודיים השתנו ממקום למקום ומתקופה לתקופה. יחד עם זאת, הטקסטיל מגשר בין תרבויות וקשרי המסחר הובילו דפוסים ודוגמאות מארץ אחת לאחרת. הבדים היו כלי לחליפין תרבותיים, הרבה לפני העידן הגלובלי המודרני התופעה הזו קיימת.

ספרי דוגמאות בדים משמרים דפוסים ושיטות אריגה עתיקות כדי לשמש השראה לעיצוב עכשווי

מעצבים משתמשים בספרי דוגמאות למצוא רעיונות חדשים ליצירה

בעזרת דפוסי הטקסטיל ניתן לזהות תקופות שונות לאורך ההסטוריה, מדפוסים פרימיטיביים שנוצרו בעזרת קשירות אשר חסמו מגע עם הצבע בזמן טבילת הבד המוכרים מיבשת אפריקה ועד המזרח הרחוק, עד דפוסים מתוחכמים אשר נוצרו בהפרדת הצבעים באמצעות רשתות משי עדינות שדרכן עובר הצבע, בטכניקה איכותית ויקרה שיכולה לדרוש שימוש גם בתריסר רשתות שונות. כיום החליפו ההדפסות הדיגיטליות את רשתות המשי ורב הדפוסים שאנו רואים הם פרי מדפסות ממוחשבות.

מוטיבים של פרחים עתיקים

בהיסטוריה של האופנה בתי אופנה שונים עשו שימוש קבוע בדפוסים יחודיים לאורך שנים כדי לאפיין את מוצריהן ולבדל אותם ממוצרים אחרים. בין המוכרים פוצ'י, הרמה, ברברי, ליברטי, גוטקס ועוד. כיום, בתי האופנה משתמשים בשירותיהם של מעצבי טקסטיל שיוצרים דוגמאות חדשות ודפוסים ייחודיים. המעצבים האלה הם בעצם חוקרי היסטוריה של דפוסי הבדים. הם מחפשים בהיסטוריה דפוסים מעוררי השראה, בספרי דוגמאות ובבגדים עתיקים שנשמרו בקפידה. כך המעצבים מעניקים חיים חדשים לעיצוב מן העבר, ומחיים מחדש את ההיסטוריה בפרשנות חדשה ועכשווית.

חדר ההשראה במפעל הבדים המודפסים

אחד ממקורות הבדים המודפסים האהובים עלינו אותו אנו פוקדות באופן קבוע זה שנים רבות הוא המפעל ההיסטורי של אמיליו ומשפחתו. כמו כל מפעל איטלקי אותנטי הוא שוכן בפרבר קטן ומתבסס עדיין על כוח עבודה מיומן ומקומי. הדפוסים המקוריים, רובם פרי ידם של אומני ציור טקסטיל מומחים, מתאפיינים במקוריות, איכות ועושר צבעים יוצא דופן. הדוגמאות מודפסות על בדי איכות טבעיים כמו כותנה משי באיכויות שונות, צמר ופשתן.

ספרי ההשראה הגיעו ממפעלי בדים עתיקים, שנסגרו ונעלמו אך הותירו מאחוריהם דוגמאות בדים מעוררי השתאות

בארגזי מסעות עתיקים נשמרות דוגמאות בדים שנאספו בקפידה ברחבי העולם ומשמשות השראה ליצירה חדשה

במפעל העתיק, אולמות הייצור הפכו לחדר העיצוב של הדפוסים. החדר מלא בספרים עתיקים של דוגמאות בדים, בבגדים שבטיים ומסורתיים שנאספו מאסיה ומאפריקה ומאירופה, בגדי איכרים ובגדי נסיכים, בגדים עתיקים שבהקשרים אחרים היינו רואים אותם במוזיאון. אבל כאן, בניגוד למוזיאון, הבגדים העתיקים משמשים למטרה חדשה ולא 'לראותם בלבד'. פה ניתן לגעת בבדים, לחוש את הדפוסים, למשש ולחקור. כאן נעשה מחקר היסטורי ואסתטי עבור בתי אופנה בינלאומיים. בקשנו רשות וצילמנו את אולמות וחדרי העיצוב היפים שם נוצרים הדפוסים. לעיתים קרובות המעצבים נעזרים בארכיון דוגמאות טקסטיל עתיק של המפעל, עם דוגמאות מקוריות בנות מאות שנים, או בארכיון בגדים עתיקים אשר נאספו בכל העולם. זהו סוג של גן עדן לאוהבי הטקסטיל המסתתר בפרבר מנומנם בצפון איטליה.

בחדר ההשראה של המפעל

ספרי הבדים מגיעים גם מיפן וארצות רחוקות אחרות

הטכנולוגיות הדיגיטליות החדשות מאפשרות לגשר על פערי הזמן ולשחזר יצירה של אומנים עתיקים. בדים מודפסים שנעלמו ונשכחו מקבלים חיים חדשים בעבודתם של המעצבים העכשוויים  שמשתמשים בהם כבסיס לעיצוב טקסטיל חדש. בדים מכל העולם מתכנסים פה בחדר העיצוב, ויוצרים עולם חדש וגלובלי של עיצוב ואסתטיקה חוצת גבולות ועל-זמנית.

בדים ובגדים בדפוסים מעוררי השראה

כאן מתכנסים המעצבים לתכנן עיצובים חדשים או לחפש השראה ביצירות מן העבר

חלק מספרי ההשראה בני מאה שנים ויותר, ומראים את עושר היצירה של אומני העבר

2 תגובות ל-“מסע אל מסתרי ההדפסים העתיקים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s