מסע בעקבות ארטמיזיה, ציירת ומטיילת

אלגוריה לתהילה- ארטמיזיה ג'נטילסקי

ארטמיזיה ג'נטילסקי נולדה ברומא ב-1593 לצייר הנודע אורסטה ג'נטילסקי. היא הייתה יפה ומוכשרת והפכה במהרה לשם דבר בחצר האפיפיור ברומא. אך ארטמיזיה לא הסתפקה בכך. היא יצאה למסעות, לפירנצה של לורנצו המפואר שפרש עליה חסותו, ומשם לפאריז וללונדון. בכל מקום בו ביקרה היא זכתה למעריצים רבים. בשובה לרומא היא נחשבה כבר לציירת מבוססת והקימה אסכולת ציור משלה.

האם קיים ציור נשי? ארטמיזיה הושפעה מקרבג'יו, שנחשב לפסגת השגי הציור של התקופה. אולם הציורים שלה אחרים. הם מלאי אור תשוקה וכוח. הציורים שלה מראים כמעט אך ורק נשים. נשים חזקות ופעילות. נשים שלקחו את גורלן בידן לטוב ולרע. כאן אין מקום לנסיכות מעולפות שמחכות לנסיך שיציל אותן או לג'ורג' הקדוש שיהרוג בטובו את הדרקון. הגיבורות של ארטמיזיה הורגות, מנגנות, מתרחצות וחיות ללא בושה וללא התרפסות בפני אחרים.

דמויות תנכיות מופיעות ברבים מהציורים. מעניין לראות שארמיזיה בחרה דווקא את הגיבורות החזקות, האלימות, המפתות, ששלטו והרגו את הגברים שחשקו בהן. יעל, בת שבע, שולמית, יהודית, כולן מופיעות כגיבורות נשיות עזות ומלאות כוח. סדרת ציורים מנציחה את יהודית, הגיבורה שרצחה בדם קר את הולופרנס המצביא החזק והאימתני. יהודית של ארטמיזיה היא חושנית, החלטית ונחרצת. היא חזקה ומלאת גוף. פניה מראות על רצינות ונחישות. ציורים אחרים מראים את קלאופטרה, שליטה חזקה ומשפיעה שלקחה את חייה בעקבות אהבתה חסרת הסיכוי. גם בת שבע המתרחצת והמפתה ששלטה בדוד המלך וערערה את דעתו זכתה לכמה ציורים מרשימים ומלאי תשוקה. ארטמיזיה הנציחה גם את עצמה בכמה דיוקנות בהם היא מנגנת על לאוטה (מין כלי מיתר דמוי עוד או גיטרה). מבטה נוגה וחושב, אצבעותיה הארוכות פורטות על המיתרים. היא לבושה היטב ונראית נינוחה ומרוכזת, עסוקה בנגינתה. לא תלויה באב, בבעל, במאהב או במגן, ארטמיזיה חייה חיים מלאים ופוריים, נסעה וטיילה לבדה בין איטליה, צרפת ואנגליה, ויצרה אמנות מלאת כוח ותשוקה נשית ומשוחררת.

התערוכה של ארטמיזיה ג'נטילסקי מוצגת במוזיאון מאיו בפאריז.

קלאופטרה והנחש

דיוקן עצמי של ארטמיזיה מנגנת בלאוטה

בת שבע מתרחצת על הגג

קורסיקה בורחת מהסטיר

יהודית עורפת את ראשו של הולופרנס

יהודית וחברתה, עם ראשו של הלופרנס בסל

קליאופטרה מתאבדת בהכשת נחש

תגובה אחת ל-“מסע בעקבות ארטמיזיה, ציירת ומטיילת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s