מסעות בגארדרובה

יש מונחים שחדרו אל שפת היומיום שלנו בלי שאי פעם נתהה על מקורם. הם הגיעו אלינו מהעולם המופלא שנקרא 'לעז', בו מדברים 'לועזית', כלומר כל שפה זרה שאינה עברית. אבל כדאי לפעמים לחקור את המילים הזרות והמוכרות האלה לעומקן, כי הסיפור שהן מחביאות מוסיף רובד מעניין לשפה העברית הצעירה.

גארדרובה היא אחת המילים האלה. המונח נולד במאה ה-14 בחבל נורמנדי בצפון צרפת, שהשפה שדוברה בו נקראת כיום בפי בלשנים כ'צרפתית צפונית עתיקה', הדומה למדי לנורס, ניב של אנגלית עתיקה ממנו התפתחה האנגלית של ימינו. במקור, גארדרובה, או garderobe היה חדרון פרטי בטירה, בו נשמרו חפציו הפרטיים של אדם, שלרוב כללו בעיקר פרטי לבוש. קל לנחש זאת, כי המילה מורכבת כמובן משתי מילים שונות, שמשמעותן לשמור ובגד.

תיבת בגדים

מאה שנה לאחר מכן, בתחילת המאה ה-15, החלה המילה גארדרובה להתייחס לבגדים עצמם, ולציין את אוסף הבגדים האישי של אדם מסוים. בשנת 1794 נרשם השימוש הראשון במילה גארדרובה לציון רהיט מסוים בו נשמרו הבגדים, ארון נייד שלרוב היה עשוי מעץ, ושימש כמעיין כספת לחפצים יקרים, שהיו כאמור בגדים. מעניין לציין שבימי הביניים משמעות המילה גארדרובה הורחבה גם לציון חדרים בהם נשמרו דברים אחרים (לא רק בגדים), ובהשאלה, גם חדר בית שימוש בטירה.

איור של תיבות למסע ברכבת

גארדרובה

מסעה של המילה גארדרובה אל העברית חלף בין טירות נורמנדי ואנגליה, ומביא מין ניחוח ימי-ביניימי למילה הכל-כך יומיומית הזאת. יפה לראות איך לאורך מאות שנים, ובאיזורים כה שונים בעולם, בגד הוא עדיין חפץ שיקר בעינינו, ואנו מקדישים לו מקום מיוחד כדי לשמור ולהגן על הרכוש האישי הזה. הקשר בין הבגדים לארונותיהם הפך כה הדוק שמילה אחת, גארדרובה, משמשת לציין גם את הארון וגם את הבגדים, כאילו לא ניתן באמת להפריד ולהבחין ביניהם, כל כך מובן מאליו הצורך לשמור על הבגדים במקום ייחודי ומוגן. ואכן, הגארדרובה שלנו היא לרוב מקור לגאווה, לביטוי עצמי, לייחוד.

יש בגארדרובה שלנו יותר מאוסף של פריטי בד. עבור רוב האנשים, הגארדרובה היא סדרת החפצים האישיים ביותר. כמו ספרים, אנחנו בוחרים כל בגד, כל נעל וכל תכשיט בעצמנו, באופן שמשקף לפחות במידה מסוימת את תפישת העולם שלנו (האסתטית, המוסרית, החברתית). ההבדל העיקרי בין הבגדים והספרים שלנו, שני סוגי חפצים המתמסרים אל החיבה האנושית לאספנות, הוא שאת הבגדים שלנו אנחנו יכולים וגם חייבים לחשוף לעולם. בניגוד לספרים, שיכולים להישאר סוד פרטי, הבגדים הם חלק בלתי נפרד מהמפגש שלנו עם אנשים אחרים, ולכן הם הופכים לעיתים קרובות לעניין חשוב עבורנו וגם לנושא לדיון.

תיבה לבגדים ואוצרות

לכן, אנחנו מציעות לצאת למסע בגארדרובה. כלומר, לחפש הרפתקאות בין החפצים האהובים עלינו, שאספנו עם השנים, ולכן מייצגים בעינינו לא רק חפץ שימושי אלא גם עולם של רעיונות, זיכרונות וגילויים. המסעות שלנו בגארדרובה נועדו להפיח רוח חדשה ביומיומי, לגלות את הקסם שבטיול, ולחשוב מחדש על הרעיונות וההיסטוריה העומדים מאחורי הבגדים וחומרי גלם. אם נצליח, נוכל לגלות מחדש את כל האוצרות השמורים אצלנו בארון, בגארדרובה.

תיבת גארדרובה איטלקית

תיבת גארדרובה של נערה עתיקה

*רשימה מיוחדת לרגל שישה חודשים לבלוג 'מסעות בגארדרובה'.

3 תגובות ל-“מסעות בגארדרובה

    • תודה יעל! תוכלי לעיין בארכיון שלנו, לפי נושאים או תאריכים, וגם להרשם ולקבל במייל את הפוסט השבועי מדי יום שבת. תודה!

      אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s