מידה כנגד מידה

לעיתים קרובות מדידת בגדים עשויה לגרום למבוכה ובלבול: כיצד נדע מהי המידה המתאימה לנו? איך יתכן שאותה גברת לובשת בחנות אחת מכנסיים במידה M, בחנות שנייה 0 ובחנות שלישית 44? בבגדי גברים יש סטנדרט בינלאומי אחיד יותר, בעיקר בזכות מדי צבא ומשטרה, הנתפרים ברחבי העולם לפי מידות אחידות. נשים, גם אם מקומן כחיילות לא נפקד, לא זכו לסטנדרטיזציה של מידות בגדיהן, והן נאלצות לבחור בגדים באופן אקראי, המשתנה מחברה לחברה ואף בין דגמים שונים של אותה חברה.

במדינות מסוימות הנהיגו מידות אחידות המסתמכות על היקף חזה, צוואר, ירכיים, מותן. באיחוד האירופי יצרו כמובן מידות אחידות לבגדים, כמו לכל יתר המוצרים המיוצרים באיחוד, אך אף חברה לא טורחת להשתמש בהן. גם באנגליה משרד המדידות יצר מידות אחידות שלא זכו להצלחה בקרב היצרנים. לכל חברה ברחבי העולם המידות שלה. בייצור בגדים מחויטים חשיבות הדיוק במידות גדולה במיוחד, מפני שהבגד המחויט מחקה ועוקב אחר צורת הגוף. 'הגדלה' ממידה S למידה XL אינה רק להוסיף 4 סנטימטרים לכל מידה בהיקף הבגד בכל התפרים, אלא פעולה מסובכת של איזון פרופורציונלי שרק תדמנים (יוצרי גזרות) מומחים יודעים לבצע. לעיתים קרובות קורה שהבגד שגזרתו תוכננה ונמדדה במידה S לא צולח את ההגדלה וכלל לא מחמיא למידות גדולות יותר. אולם זו בעיה נפרדת.

עיתונאים וחוקרים באקדמיה הקדישו תשומת לב מיוחדת לבעיית חוסר הסטנדרטים במידות בגדי הנשים. מחקרים הוכיחו שבעשרים השנים האחרונות המידות הפכו 'נזילות' יותר, ונוטות לגדול בהשוואה לבגדים באותה מידה נומינלית בעבר. עוד חקרו ומצאו שמידותיהם של בגדי יוקרה קטנות יותר ממידות בגדים זולים באותה מידה נומינלית. וגם, חברות בגדי יוקרה הוסיפו מידות קטנות יותר בשל הגידול בגודל הממשי של הבגדים. כך נוצרו מידות 0, 00 ופטיט, שנפוצות בעיקר בערים הגדולות וביפן, שם אולי הלקוחות רזות יותר. עיתונים אמריקאים כמו ניוזוויק משייכים את הגידול במידות לרצונן של חברות האופנה לרצות את הלקוחות. כולנו רוצים ללבוש מידה S. לכן, גם אם היקף המכנסיים הוגדל, בהתאם לגידול הממוצע בהיקף המותניים של תושבי הארצות המפותחות, התווית עדיין תמשיך לציין מידה קטנה.

הטכנולוגיה נרתמה גם היא להקל על הלקוחות (בעיקר נשים, כאמור) המתמודדות עם חוסר האחידות במידות הבגדים. בארצות הברית הומצא לאחרונה סורק גוף, מין תא אליו נכנסת הגברת כדי שקרני לייזר ימדדו את מידות גופה בדיוק מילימטרי וימליצו לה על המידה המתאימה לה במגוון רשתות ומעצבי אופנה ברחבי העולם. הסורק, דומה לזה שדרכו אנו עוברים בשדות התעופה, עדיין לא זכה לתפוצה רחבה וממוקם בעיקר בקניוני יוקרה בארצות הברית. במחשבה שנייה, אולי יהיה קל יותר לאכוף את חוקי המידות האחידות גם בבגדי נשים כמו בבגדי גברים, מאשר לסרוק את כל מי שרוצה לקנות לעצמה בגד.

תגובה אחת ל-“מידה כנגד מידה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s