על חשיבותו של מחיר

עולמנו בנוי מחוקים קטנים ומוכרים, שמתקבלים בשמחה בשם המסורת וההמשכיות, גם אם לא תמיד בשם ההיגיון. אנו יודעים פחות או יותר באילו מדינות נהוג לתת טיפ, כמה, ולמי: לנהגים, מלצרים וספרים אבל משום מה לא למוכרים ולפקידי דואר. אנו יודעים שמחירי מוצרים מסוימים, כמו מכשירי כתיבה, נותרים פחות או יותר קבועים, מחירים של מוצרים אחרים כמו כרטיסי טיסה משתנים בכל יום, ואילו מחירים אחרים משתנים רק בתקופות מסוימות. בקטגוריה האחרונה נכללים הבגדים. אך מהי באמת משמעותם של מחירי הבגדים, ומה משמעות ההנחות העונתיות? כמובן, ניתן לפטור את הנושא כעניין של גחמה והרגל: הסוחרים רוצים למכור יותר סחורה, והלקוחות מעוניינים במחירים נוחים. ההנחות העונתיות נועדו לסייע לסוחרים להפטר מהמלאי שנותר לקראת סיום העונה, ומועדן נקבע לפי ההרגל האקראי.

אך מניין הגיע ההכרח הזה? מי קובע מתי מתחילות ההנחות, ולכמה זמן יימשכו? אצלנו, כל סוחר וכל חנות מחליטים מתי ובאיזה שיעור להוריד מחירים. במדינות מסוימות בהן הרגולציה חזקה, מועדי ההנחות ושיעורן נקבע על ידי משרד המסחר והתעשיה. כדי להבטיח את ערכו של המוצר ולמנוע ספקולציות במחירו אסור לשנות את מחירי הבגדים במהלך העונה. כך, כאשר ב-2009 ממשלת צרפת עידכנה את חוק ההנחות, והגמישה אותו כדי להיענות לדרישות הסוחרים, השינוי נחשב משמעותי. לפני 2009, בצרפת היו נהוגים שני מועדי הנחות עונתיים: החל מיום רביעי השני של ינואר ויום רביעי האחרון ביוני. כל תקופת הנחה נמשכה שישה שבועות תמימים, ואחריה אסור היה להוריד מחירים עד ההנחה הרשמית הבאה. אחרי הרפורמה, קוצרו תקופות ההנחות לחמישה שבועות, ולסוחרים הוענקו, ברוח הליברליות, שני שבועות נוספים של הנחות במועד לבחירתם במהלך השנה (אך לא לפני ההנחות 'הרשמיות'). אין ספק, ממשלת צרפת החילה רפורמה מתירנית של ממש!

האם עדיף הפיקוח הנוקשה על המחירים ועל ההנחות כנהוג בצרפת, באיטליה ובאנגליה, או שכדאי להשאיר את ה'שוק החופשי' חופשי באמת, ולהעניק את זכות הבחירה ללקוחות? פיקוח הדוק מבטיח ללקוח שהמוצר המוזל הוא באמת אותו המוצר שהופיע על המדפים בתחילת העונה ולא הובא במיוחד כדי להימכר בהנחה, בלי שהלקוח יכול לדעת את שוויו האמיתי. קביעת תאריכי ההנחות יכולה להבטיח שההנחות אכן יהיו עונתיות ומוגבלות בזמן, ולא תגובה מזדמנת נואשת לעונה חלשה. מצד שני, כאשר המחירים וההנחות נקבעים על ידי השוק החופשי ועקרונות היצע וביקוש ללא רגולציה 'מלמעלה', ללקוח יש השפעה ישירה וממשית על מחירי הבגדים. אולם במקרה כזה ההנחה אינה 'עונתית' אלא 'מסחרית', קידום מכירות הנובע מצרכי המסחר של החנויות והיצרנים. לכן, המחיר וההנחה לא קשורים יותר לעונה, לתאריך ולמוצר עצמו, אלא רק ליכולת השיווק והמכירה של הסוחרים.

כמובן ששתי האפשרויות טומנות בחובן יתרונות וחסרונות; כדאי רק לזכור את ההבדלים ביניהן.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s